Ortaokul matematik ders kitaplarındaki değerlendirme sorularının cebirsel düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the algebratic levels of evaluation questions in secondary school mathematics textbooks
- Tez No: 856437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA HAN ŞİMŞEKLER DİZMAN, PROF. DR. ALİ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında 6, 7 ve 8. sınıf ders kitaplarında yer alan cebir öğrenme alanına ait sıra sizde, konu sonu ve ünite sonu değerlendirme soruları cebirsel düşünme düzeylerine göre incelenmiş ve sınıf seviyelerine göre karşılaştırılmıştır. Araştırma nitel bir araştırma olup doküman incelemesi deseni kullanılmıştır. Veri toplamak için Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu' nca onaylanan MEB yayınlarına ait üç farklı ders kitabındaki toplam 215 soru incelenmiştir. Bunlardan 48 tanesi 6. sınıf, 49 tanesi 7. sınıf, 118 tanesi 8. sınıf düzeyindedir. Verilerin analizinde betimsel analiz deseni kullanılmıştır. Betimsel analiz için Hart ve ark. (1998)' nın cebirsel düşünme düzeyi çerçevesi kullanılmıştır. Verilerden elde edilen bulgulara göre cebir öğrenme alanındaki değerlendirme sorularının kazanımlara göre cebirsel düşünme düzeylerinin homojen olarak dağılmadığı görülmüştür. 1 ve 2. düzey cebirsel düşünmeye yönelik en fazla soru sorulma oranının 6. sınıfta; 3. düzey cebirsel düşünmeye yönelik en fazla sorunun sorulma oranının 7 ve 8. sınıflarda; 4. düzey cebirsel düşünme düşünmeye yönelik en fazla değerlendirme sorusu sorulma oranının 7. sınıf seviyesinde olduğu görülmüştür. 4. düzey cebirsel düşünmeye yönelik 6. sınıf seviyesinde hiç soru sorulmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the sequence of the algebra learning area in the 6th, 7th and 8th grade textbooks of this thesis study, the subject result and unit result evaluation procedures were examined according to the level of algebraic thinking and compared according to grade levels. The research is a qualitative research and a detailed analysis design was used. To collect the data, a total of 215 question names were used in three different textbooks belonging to MEB publications approved by the Ministry of National Education, Board of Education and Discipline. 48 of them are at the 6th grade level, 49 of them are at the 7th grade level, and 118 of them are at the 8th grade level. Descriptive analysis design was used to analyze the data. For descriptive analysis, Hart et al. (1998)'s algebraic thinking level frameworks were used. According to the findings obtained from the data, it is seen that the evaluation questions in the field of algebra learning are distributed homogeneously in algebraic thinking compared to portable ones. The highest number of questions regarding level 1 and 2 algebraic orientations are in the 6th grade; The most questions about level 3 algebraic marketing are in the 7th and 8th grades, where they are not asked; It is seen that the most assessment questions for level 4 algebraic thinking are at the 7th grade level. It can be seen that no questions were asked at the 6th grade level regarding 4th level algebraic marketing.