CIELABrenk uzayında renk farkı formüllerinin düzenli renk koordinatı değişimlerine olan bağımlılığının araştırılması
Dependence of colour difference formulae on regular changes of colour coordinates in CIELAB colour space
- Tez No: 856520
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET BECERİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez çalışmasında dört renk farkı formülünün sonuçları [CIELAB (1976), CMC (2:1), CIE94 (2:1:1) ve CIEDE2000 (2:1:1)], renk koordinatlarındaki düzenli değişiklikler için CIELAB renk uzayında değerlendirilmiştir. L*, a* ve b* koordinatları, renk uzayının farklı ışıklılık (açıklık-koyuluk) ve renk açısı bölgelerinde artan ve azalan adımlarla düzenli olarak değiştirilmiştir. Dört formülün bağımlılığı ve tutarlılığı, düzenli ve sabit renk koordinat değişimlerine bağlı olarak araştırılmıştır. Deneysel çalışmanın amacı, CIELAB renk uzayının farklı renk bölgelerinde, her formülün en uyumlu ve en güvenilir sonuçları vereceği toplu bölgede farklı renk farkı formülleri kullanma olasılığının olup olmadığını belirlemekti. Deneysel çalışma, amaca yönelik hazırlanmış özel bir yazılım (C# programa dilinde yazılan) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, CIELAB ve CIE94'ün hesaplama aralıklarında birbirleriyle karşılık gelen renk farkı sonuçları verdiğini göstermiştir. CIELAB formülü kartezyen koordinat hesabına bağlı olarak hep lineer artışlar vermiştir. Tüm formüller, hesaplama aralıklarında farklı hesaplama özellikleri gösterdi. CMC formülü, gri noktanın yakınında hesaplama yaparken en yüksek renk farklılıklarını vermiştir. CIEDE2000 formülünün, hesaplama adımlarındaki değişikliklere göre kendisine en uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Tüm koordinatları (L*, a* ve b*) aynı anda değiştirerek hesaplamanın gerçekleştirileceği formüllerin hassasiyetini belirlemek için daha karmaşık bir yazılım gerekli olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, four colour difference formulae [CIELAB (1976), CMC (2:1), CIE94 (2:1:1) and CIEDE2000 (2:1:1)] were assessed in CIELAB colour space for regular changes in colour coordinates. L*, a* and b* coordinates were changed regularly both as increasing and decreasing steps in different lightness and hue regions of the colour space. The dependence and consistency of the four formulae were researched depending on regular and constant colour coordinate changes. The aim of the empirical study was to determine if there could be a possibility of using different colour difference formulae in different hue regions of CIELAB colour space; in the region of bulk that each formula would give the best fitting and the most reliable results. The empirical study was carried out by using a special software (written on C# programming language) which was prepared for the purpose. The results showed that CIELAB and CIE94 gave corresponding results with each other in the computing ranges. CIELAB formula resulted linear behaviour depending on its cartesian behaviour. All the formulae showed different computing characteristics in the computation ranges. CMC formula gave the highest colour differences when computing near the grey point. It was concluded that CIEDE2000 formula suited itself the best according to the changes in computing steps. A more complicated software would be necessary to determine the sensitivity of the formulae by which the computing would be performed by changing all the coordinates (L*, a* and b*) at the same time.