Integrated glass back light plates doped with semiconductor quantum dots
Yarıiletken kuantum noktalar ile katkılandırılmış entegre cam arka aydınlatma plakaları
- Tez No: 940774
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HİKMET YÜKSELİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, cam katmanlara gömülü kuantum noktalarının (QDGL) kolorimetrik özelliklerini incelemekte; özellikle kadmiyum selenür (CdSe) ve kadmiyum tellür (CdTe) kuantum noktalarına odaklanmaktadır. Örnek hazırlama ve ısıl işlem süreçlerine yönelik sistematik bir yaklaşım benimsenmiş, kuantum nokta boyutu ile camın renklenmesi arasında belirgin bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Renk saflığı analizleri, CdSe QDGL'lerinin kısa sürede yaklaşık %99 renk saflığına ulaştığını göstermiştir. Bu durum, söz konusu malzemelerin gelişmiş ekran ve hassas aydınlatma teknolojilerindeki uygulama potansiyelini ortaya koymaktadır. Baskın dalga boyu ile kuantum nokta boyutu arasında parabolik bir ilişki tespit edilmiştir. Bu ilişki, kuantum sınırlama etkisinin algılanan renk üzerindeki etkilerini anlamak açısından önemlidir. CIELAB renk uzayında yapılan analizlerde, daha büyük kuantum noktalarının daha koyu ve doygun renkler oluşturduğu görülmüştür. Ayrıca ΔE00 renk farkı ölçütü kullanılarak, küçük boyut değişimlerinin bile algılanabilir renk farklılıklarına neden olduğu belirlenmiş; bu da renk kararlılığı açısından boyut kontrolünün kritik önemini ortaya koymuştur. Çalışmada, renk işleme performansını değerlendirmek amacıyla IES TM-30 yöntemi uygulanmış ve bu yöntemin geleneksel ölçütlere kıyasla daha doğru ve kapsamlı bir değerlendirme sunduğu gösterilmiştir. Etkin ortam teorisi ve kuantum sınırlama etkilerine dayalı geliştirilen modelleme stratejisi, renk özelliklerini başarılı şekilde öngörmüş; özellikle boyut bağımlı eğilimler iyi yakalanmıştır. Büyük boyutlarda gözlenen bazı sistematik sapmalar ise, arayüz etkileri, boyut dağılımı ve hesaplama sınırlamaları gibi faktörlere işaret ederek, modelin gelecekteki iyileştirmelerine ışık tutmaktadır. Bu çalışma, QDGL'lerin kolorimetrik davranışlarına dair önemli bilgiler sunarak, bu malzemelerin yüksek renk doğruluğu gerektiren teknolojilerdeki potansiyel kullanımını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the colorimetric properties of quantum dots embedded in glass layers (QDGLs), focusing on cadmium selenide (CdSe) and cadmium telluride (CdTe) quantum dots. A systematic approach to sample preparation and thermal treatment revealed a strong relationship between quantum dot size and the coloration of the glass layers. Color purity analysis showed that CdSe QDGLs rapidly achieve nearly 99% excitation purity, indicating their promise for use in advanced display technologies and precision lighting systems. A parabolic correlation between the dominant wavelength and quantum dot size was identified, offering valuable insight into the influence of quantum confinement on perceived color. Using the CIELAB color space, it was found that increasing quantum dot size leads to deeper and darker color tones, which is crucial for tailoring visual appearance in color-critical applications. The ΔE00 color difference metric highlighted the importance of size control, as even minor variations led to perceptible shifts in color, highlighting the sensitivity of QDGL coloration to QD size effect. The study further employed the IES TM-30 method to assess color rendering properties, demonstrating its advantages over traditional evaluation techniques. This approach provided a more comprehensive and standardized framework for evaluating the optical performance of QDGLs, reinforcing their suitability for industrial applications. The modeling strategy developed based on effective medium theory and quantum confinement effects successfully predicted the color properties, with size-dependent trends being well captured. The observed systematic deviations at larger sizes highlight factors such as interface effects, size distribution, and computational limitations, providing valuable insights for future model improvements. Overall, this research offers significant insights into the colorimetric behavior of QDGLs, advancing their potential for integration into technologies requiring high color fidelity, such as next-generation displays, lighting solutions, and optical sensors.