The catalysing role of interfaces, in the ongoing creation of space at different urban scales
Arayüz-arabirimlerin, farklı kentsel ölçeklerdeki mekanın süregelen yaratımında tetikleyici rolü
- Tez No: 856556
- Danışmanlar: PROF. DR. ANLI ATAÖV DEMİRKAN, DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Kentsel planlamada katı düzen ve kontrol arayışı, kentsel alanların parçalanmasına ve bütünleşik bir şekilde etkileşim içinde olan sistem bileşenleri arasındaki ilişkinin bozulmasına yol açmıştır. Parçacı müdahalelere ve imar uygulamalarına öncelik verilerek, kenti oluşturan parçalar arasındaki ilişkiler katı bir şekilde ayrıştırılmıştır. Kentsel çevrenin kurucu unsurları arasındaki uyumun erozyona uğraması, kent sisteminin tekil bileşenlerinin ve onların kolektif varoluşlarının anlamını yitirmesine yol açmaktadır. Kent aynı zamanda anlamlarından ve anlamsal bağlamından kopmuş, bu da insanların kentsel alanlardaki etki alanlarının azalmasına neden olmuştur. Bu çerçevede, bu çalışma geçiş bölgelerini/arayüzleri, kentin kurucu parçaları arasındaki ilişkileri canlandırmak ve kentsel dokunun anlamlı bütünlüğünü korumak için yaratıcı fırsatlar sunan bir kaynak olarak ele almaktadır. Arayüzler, kentsel unsurlar arasındaki yaratıcı ilişkileri teşvik ederek yeni sosyo-mekânsal süreçlerin ve karmaşık sistem dinamiklerinin ortaya çıkmasını tetikler. Bu çalışmanın ayrıntılı analizleri, arayüzlerin fiziksel, duygusal, sosyal yapısal ve davranışsal yönlerinin karmaşık ilişkiselliğini ve bu ilişkilerin ne tür sosyo-mekansal süreçler ürettiklerini ortaya çıkarmaktadır. Çalışmadaki arayüz araştırmaları, bu farklı değişkenlerin birbirleriyle ilişkili olarak nasıl geliştiklerini, ortaya çıkışlarını ve senkronize hareketlerini, dolayısıyla arayüzlerin doğasında var olan dinamizmi ortaya koymaktadır. Ortaya konulan bulgular, kentsel mekanın farklı fiziksel etmenleri arasında nasıl bütünleşik bir ilişki kurulabileceğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın bulguları, aynı zamanda, kentsel çevre ve insan arasındaki etkileşimli ilişkinin güçlenmesinde, arayüz etmenlerinin önemli bir rol oynadığını göstermektedir. İki farklı alan arasında yumuşak bir akış ve güçlü ilişkiler sağlayan nitelikli arayüzler, insan ve çevre arasındaki etkileşimli ilişkiyi sağlamakla birlikte, kentsel mekanı kullanan insanların kendi aralarındaki etkileşimi de yoğunlaştırarak yaygınlaştırmaktadır. Bu şekilde, sosyal dokunun kendi kendine örgütlenme yapısı oluşturacak şekilde evrilmesine de katkı yapmaktadır. Bu kazanımlar, kentsel alanların dinamik yapılarını koruyabilmeleri, insanların kent içinde kaybettikleri etki alanlarını tekrar kazanmaları ve kent yaşamını zengin kılacak anlamsal içeriğe tekrar kavuşulmasında bir aşama oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The pursuit of rigid order and control in urban planning has led to the fragmentation of urban areas and the deterioration of the interrelation among system components that interact in an integrated way. By prioritizing piecemeal interventions, zoning practices and legislation, relationships between constituting parts of the city are rigorously segregated. The erosion of cohesion among the constituent elements of an urban environment leads to the loss of meaning for these individual components and their collective existence. The city also has become detached from its meanings and semantic context which is resulted in reduction of people's spheres of influence in urban spaces. Consistent with this framework, this study approaches transition zones/interfaces as a potential source of creative opportunities to stimulate relationships between constituting parts of the city and maintaining meaningfull unity of the urban pattern. Interfaces stimulate creative relationships between urban elements, which in turn trigger the emergence of new socio-spatial processes and complex system dynamics. Elaborative analysis of this study, uncover the complex relationalities of physical, affective, social structural and behavioral aspects of interfaces. Interface researches in the study reveal the way in which these different aspects evolve in relation to one another, their emergence, and their synchronized movement, hence the inherent dynamism of interfaces. The study's findings reveal the way of establishment of an integrated relationship among various parts of the urban area. The results additionally indicate that interface characteristics have a significant impact on enhancing the interactive relationship between individuals and the urban environment. Qualified interfaces facilitate fluidity and strong connections between disparate places. These interfaces not only foster interactive relationships between individuals and their surroundings, but also enhance and broaden the interaction among individuals within urban environments. In this way, they play a role in the development of the social pattern, leading to the establishment of a self-organizing structure. These achievements constitute a stage in the conservation of the dynamic structures of urban areas, in the reestablishment of the spheres of influence that individuals lost within the city, and in the recovery of the semantic content that will enrich urban life.