Zinniada potasyumun bitki gelişimi, fizyolojik özellikler ve çiçek kalitesi üzerine etkileri
Effects of potassium on plant development, physiological characteristics and flower quality in zinnia
  1. Tez No: 856559
  2. Yazar: FAHRİ EMRE ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süs Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Zinnia dünyada ve ülkemizde önemi giderek artan, mevsimlik çiçek olarak dış mekanlarda kullanılan bir süs bitkisidir. Bu çalışmada zinniada sağlıklı ve kaliteli bitkiler elde etmek amacıyla ihtiyaç duyulan potasyum konsantrasyonun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla farklı potasyum uygulamalarının zinnianın morfolojik, kalite ve fizyolojik özellikler üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında iki farklı zinnia (Zinnia elegans L.) çeşidine (Zesty Fuchsia ve Dreamland Red) beş farklı potasyum (K2SO4) konsantrasyonu (0, 100, 200, 300 ve 400 mg l-1) uygulanmıştır. Deneme süreci boyunca 10 ar günlük aralıklarla bitki yüksekliği, gövde boyu, yan dal sayısı, yaprak çifti sayısı ve yaprak renklerindeki değişimler takip edilmiştir. Deneme sonunda yapılan ayrıntılı incelemelerde ise sürgün ve kök biyoması (taze ve kuru ağırlıklar), kök/sürgün oranı, kök uzunluğu, gövde çapı, yaprak boyutları (en, boy ve en boy oranı), kapitulum özellikleri (çap, yükseklik ve sayı), ilk çiçek açma için geçen süre özellikleri belirlenmiştir. Yanısıra deneme sonunda yapılan fizyolojik değerlendirmeler kapsamında yaprak pigment içerikleri (klorofil-a, klorofil-b ve toplam klorofil ve karotenoit), yaprak oransal su kapsamı ve iyon sızntısı belirlenmiştir. Araştırmadaki zinnia çeşitleri, yüksek ve düşük dozlardaki potasyum uygulamalarına karşı çeşitli farklar içeren bir performans yelpazesi ortaya koymuştur. Çalışma kapsamında genel olarak potasyum uygulamaları, bitki gelişimini desteklerken, potasyum dozunun 400 mg l-1 ye yükseltilmesi genel olarak bitki yüksekliğini, gövde boyunu, sürgün biyomasını, yaprak boyutlarını ve fizyolojik parametreleri olumsuz etkilemiştir. Araştırma sonunda zinnia için etkin olabilecek dozun 200-300 mg l-1 K olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışmada optimum düzeyde potasyum uygulamasıyla çevresel tasarımlara yönelik yüksek verimli, kaliteli ve üstün görünüme sahip zinnia bitkilerinin elde edilmesine yönelik bazı çıktılar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Zinnia is an ornamental plant used outdoors as a bedding flower, increasing in importance in the world and our country. This study aimed to determine the optimum potassium concentration to obtain high-quality plants in zinnia. For this purpose, the effects of potassium concentrations on the morphological, quality and physiological properties of zinnia plants were investigated in the study. In the study, five different potassium (K2SO4) concentrations (0, 100, 200, 300 and 400 mg l-1) were applied to two different zinnia (Zinnia elegans L.) cultivars (Zesty Fuchsia and Dreamland Red). During the experimental period, changes in plant height, stem length, number of branches, number of leaf pairs and leaf colours were determined at 10-day intervals. In detailed examinations at the end of the experiment, shoot and root biomass (fresh and dry weights), root/shoot ratio, root length, stem diameter, leaf dimensions (width, length and width/length ratio), capitulum characteristics (diameter, height and number) and the duration for the first flowering were identified. Besides, within the scope of physiological evaluations made at the end of the experiment, leaf pigment concentrations (chlorophyll-a, chlorophyll-b and total chlorophyll and carotenoids), leaf relative water content and ion leakage were determined. The zinnia varieties in the study presented a range of performance spectra with differences against high and low doses of potassium applications. While potassium treatments generally supported plant development, increasing the potassium dose to 400 mg l-1 negatively affected plant height, stem length, shoot biomass, leaf sizes and physiological parameters. At the end of the study, 200-300 mg l-1 K were determined as the effective doses for zinnia plants. As a result, with the study, with the optimum level of potassium treatment, some outputs were provided to obtain zinnia plants with high yield, quality and superior appearance for environmental designs.