Kısıtlı sulama koşullarında bazı mevsimlik zinnia çeşitlerinin bitkisel performansı ve fizyolojik değişimleri
Plant performance and physiological changes of some bedding zinnia cultivars on restricted irrigation conditions
- Tez No: 790949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Zinnia kesme çiçek, saksı bitkisi ve ağırlıklı olarak da dış mekanda mevsimlik çiçekli bitki olarak değerlendirilen bir süs bitkisidir. Bu çalışmada zinnianın kısıtlı sulamaya karşı bitkisel tepkileri ve tolerans durumu ortaya çıkarılmıştır. Çalışma kapsamında, üç farklı sulama rejimi (%75, 50 ve 25) ile iki farklı Zinnia türü (Zinnia elegans L. ve Zinnia marylandica SSB.) ve dört farklı çeşit serisine (Dreamland, Zesty, Double Zahara ve Zahara) ait olan on dokuz farklı zinnia çeşidinde bitkisel büyüme ve gelişme, görsel karakterler ve bitkilerin su durumlarına ilişkin özellikler incelenmiştir. Genel olarak sulama miktar azalışına, gövde boyu, boğum arası uzunluğu, gövde çapı, yaprak sayısı ve boyutları, kök ve sürgün kuru ağırlığı, L (siyahlık-beyazlık), C (matlık-canlılık), hue renk açısı, kompaktlık, görsel semptom skalası, yaprak oransal su kapsamı ve sürgün nem içeriği açısından kayıplar eşlik etmiştir. Araştırmada incelenen parametreler bakımından kontrole (%75) kıyasla ortaya çıkan olumsuz etkiler şiddetli kısıtlı sulama rejiminde (%25), orta kısıtlı sulama (%50) rejimine göre daha net biçimde görülmüştür. Çalışma kapsamındaki zinnia çeşitleri kısıtlı sulama rejimi uygulamalarına bağlı olarak yüksek ve düşük arasında olmak üzere geniş bir performans yelpazesi oluşturmuştur. Kısıtlı sulama uygulamaları açısından Zahara Fire ve Double Zahara Yellow toleranslı çeşitler olarak ve Dreamland Rose ve Zahara Cherry hassas çeşitler olarak görülmüştür. Sonuç olarak çalışmada dünya genelinde karşı karşıya olduğumuz küresel iklim değişikliğine bağlı su kıtlığı durumunun yönetimine hizmet edebilecek bazı bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Zinnia is an ornamental plant used as a cut flower, potted plant and mainly as a bedding plant for outdoors. In this study, plant stress responses and tolerance level of zinnia against limited irrigation conditions were revealed. In the study, growth and development, visual quality, and water status plant characteristics were investigated in nineteen zinnia cultivars belonging to two Zinnia species (Zinnia elegans L. ve Zinnia marylandica SSB.) and four different cultivar series (Dreamland, Zesty, Double Zahara ve Zahara) under three different irrigation regimes (%75, 50 ve 25). The decrease in irrigation quantity was accompanied by some losses in terms of stem length, internode length, stem diameter, number and size of leaves, root and shoot dry weights, L (blackness-whiteness), C (opacity-vividness), hue (colour angle), compactness, visual symptom scale, leaf relative water content, and shoot moisture content. Adversely effects that emerged in terms of parameters evaluated in the study, compared to control (75%) with restricted irrigation regime treatments, were more clearly seen in the severely restricted irrigation regime (25%) than in the moderately restricted irrigation regime (50%). The zinnia cultivars evaluated in the study demonstrate a wide performance range, between high and low levels, depending on the limited irrigation regime practices. Zahara Fire and Double Zahara Yellow as tolerant cultivars and Dreamland Rose and Zahara Cherry as sensitive cultivars were seen for restricted irrigation treatments. As a result, in the study, some findings that can serve to the water scarcity situation management due to global climate change, which the world is facing, were obtained.