A generic blockchain process reference model for software development in safety critical domains
Güvenlik kritik alanlarda yazılım geliştirme için genel blokzincir süreç referans modeli
- Tez No: 856561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN ÖZCAN TOP, DOÇ. DR. AYSU BETİN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Son yıllarda, blokzincir teknolojisi sağlık, otomotiv, enerji gibi çeşitli güvenlik kritik alanlarda büyük ilgi görmekte ve potansiyel vadetmektedir. Güvenlik kritik alanlarda, herhangi bir sistem veya teknolojinin arızası önemli zararlara, yaralanmalara veya çevreye hasara yol açabilir. Bu nedenle, bu alanlardaki işlemlerin güvenliği, güvenilirliği ve doğruluğunu sağlamak son derece önemlidir ve genellikle sıkı düzenlemelere, standartlara ve titiz test prosedürlerine tabidir. Ancak ilgili düzenlemelere uyumluluk için gerekli olan temel blokzincir süreçlerini, uygulamalarını ve geliştirme yönergelerini içeren kapsamlı çalışmalar mevcut değildir. Bu eksikliği gidermek amacıyla, bu çalışma sağlık, enerji, otomotiv alanları için özelleştirilmiş bilgiler içeren genel bir Blokzincir Uygulama Süreç Referans Modeli (BDRM) önermektedir. BDRM, literatürün sistematik bir incelemesi yapılarak, süreçleri ve uygulamaları belirlemek için uzman görüşleri dikkate alınarak geliştirildi. Modelin geliştirilmesi sırasında tasarım bilimi araştırması uygulandı. Mevzuat uyumluluğuna yönelik olarak ISO/IEC 12207 standardının gerekliliklerini sağlık odaklı standartlar (IEC 62304, IEC 82304, ISO 14971), otomotive özel standartlar (ASPICE, ISO 26262) ve enerji alanı ile ilgili standartlar (IEC 61508) ile bütünleştirmektedir. 15 süreç ve 68 uygulamayı içeren modelin uygulanabilirliği birden fazla vaka çalışması ile doğrulanmıştır. Önerilen BDRM, blokzincir tabanlı uygulamalarının geliştirilmesi için bir kaynak olması yönüyle geliştiricilere, araştırmacılara ve karar vericilere fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, blockchain technology has garnered significant interest and shown promises in various safety critical domains such as health, automotive, and energy. In safety critical domains, any failure or malfunction of a system or technology could potentially result in significant harm, injury, or damage to the environment. Therefore, ensuring the safety, reliability, and correctness of operations within these domains is crucial and often subject to strict regulations, standards, and rigorous testing procedures. Although these domains are highly regulated, there are currently no studies presenting the essential blockchain processes, practices, and development guidelines for ensuring compliance with related regulations. To resolve this deficiency, this study introduces a comprehensive Blockchain dApp Process Reference Model (BDRM) tailored for health, energy, automotive domains. BDRM was developed through a systematic review of both formal and informal literature, leveraging expert insights to define precise processes and practices. Design science research was applied during the development of the model. The model integrates the requirements of the ISO/IEC 12207 alongside health-focused standards (i.e. IEC 62304, IEC 82304, ISO 14971) automotive-specific standards (i.e. ASPICE, ISO 26262), and energy domain-related standards (i.e IEC 61508) to ensure regulatory compliance. Comprising 15 processes and 68 practices, its applicability was confirmed through multiple case studies. The proposed BDRM would provide benefit to developers, researchers, and decision-makers by providing a valuable resource for the development of blockchain-based applications in safety critical domains.