Bir ticari araçta sonlu elemanlar metodu
Finite element method in a commercial vehicle
- Tez No: 856563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Treyler bir diğer adıyla yarı römork, dünyada taşımacılık sektöründe kritik önem arz etmektedir. Türkiye'de ekonomik olması, alternatif kullanım şekilleri ve yoğun servis hizmetlerinin bulunması ile yarı römorklar daha çok kullanılmaktadır. Yarı römork taşıtlar arasında da en çok tercih edilen damperli yarı römork araçların ağırlığının çoğunluğunu şasi oluşturmaktadır. Kullanıcılar tarafından çok çeşitli yüklerin yüklendiği treylerin şasisine dinamik ve statik birçok kuvvet uygulanmaktadır. Üreticilerimiz de bu sebeplerden öncelikli çalışma alanlarını şasi üzerinde yoğunlaştırmışlardır. Bir damperli yarı römork şasisinin enine ebatları azaltılarak tasarlanan bu çalışmada statik analizler ışığında yeni tasarım ile eskisi karşılaştırılmaktadır. Modellenen yeni dar yapıda tasarım, Alman Standartları Enstitüsü standartlarına göre aks yay merkezleri arası mesafeler temelinde şekillendirilmiştir. Bu çalışmanın ana hedefi, dayanımı azaltılmadan dar formda, hafifletilmiş, sağlayacağı yakıt tasarrufuyla çevre dostu yeni bir yarı römork tasarlamaktır. Sonuç olarak; incelenen analiz çalışmaları ve incelemeler, dar formda tasarlanan yeni yarı römorkun % 7 oranında hafifletilerek yakıt tasarrufu ve emisyon azaltımı ile çevreci bir treyler tasarımına ulaşılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Trailers, also known as semi-trailers, are of critical importance in the transportation industry around the world. Semi-trailers are used more in Turkey due to their economy, alternative usage methods and intensive service. The chassis constitutes the majority of the weight of tipper semi-trailer vehicles, which are the most preferred among semi-trailer vehicles. Many dynamic and static forces are applied to the chassis of the trailer, where a wide variety of loads are loaded by users. For these reasons, our manufacturers have concentrated their primary work areas on the chassis. In this study, which was designed by reducing the transverse dimensions of a tipper semi-trailer chassis, the new design is compared with the old one in the light of static analyses. The design of the new narrow structure modeled was shaped on the basis of the distances between the axle spring centers according to the standards of the German Standards Institute. The main goal of this study is to design a new semi-trailer in a narrow form, lightweight, and environmentally friendly with the fuel savings it will provide, without reducing its strength. In conclusion; The analysis studies and studies examined show that the new narrow-shaped semi-trailer can be lightened by 7%, thus achieving an environmentally friendly trailer design with fuel savings and emission reduction.