Ortognatik cerrahi hastalarında ameliyat öncesi yapılan tedavi planlamasının gerçekleşme oranının incelenmesi
Realisation rate of preoperative treatment planning in orthognathic surgery patients
- Tez No: 856609
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Ortognatik cerrahi hastalarında ameliyat öncesi alınan lateral sefalometrik filmler ve alçı modeller kullanılarak yapılan cerrahi planlamanın, cerrahi sonrası ne ölçüde gerçekleştiğinin incelenmesidir. Materyal ve metot: Ortognatik cerrahi ile tedavileri gerçekleştirilmiş iskeletsel Sınıf III maloklüzyona sahip 77 bireyin ameliyat öncesi ve sonrası alınan lateral sefalometrik filmleri Dolphin 11.5 programında çizilmiş, filmler Adobe Photoshop programına aktarılarak çakıştırılmıştır. Ameliyat öncesi yapılan sefalometrik ve model analizleri sonucu planlanan ve ameliyat sonrası gerçekleşen hareket miktarı karşılaştırılmıştır. Bulgular: Maksillada gerçekleşen hareket miktarı, planlanandan 0.24 mm az; mandibulada ise 0,24 mm fazla bulunmuştur. Sonuç: Cerrahi öncesi yapılan planlama ile cerrahi sonrası elde edilen sonuçlar arasındaki fark her ne kadar istatistiksel olarak anlamlı bulunsa da, klinik açıdan herhangi bir önem taşımamaktadır. Cerrahi öncesi sefalometrik filmler ve alçı modeller üzerinde yapılan planlama son derece tutarlı sonuçlar vermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is the study of the extent to which surgical planning performed using lateral cephalometric films and plaster models taken before surgery in orthognathic surgery patients is realized after surgery. Materials and methods: The lateral cephalometric films taken before and after surgery of 77 individuals with skeletal Class III malocclusion who were treated with orthognathic surgery were drawn in the Dolphin 11.5 program, the films were transferred to the Adobe Photoshop program and overlapped. As a result of cephalometric and model analyses performed before surgery, the amount of planned and postoperative movement was compared. Results: The amount of movement in the maxilla was found to be 0.24 mm less than planned and 0.24 mm more in the mandible. Conclusion: Although the difference between the preoperative planning and the postoperative results is statistically significant, it does not have any clinical significance. Dec. The planning made on cephalometric films and plaster models before surgery gives extremely consistent results.