Tetraplejik hastaların el rehabilitasyonunda splintleme
Splinting in hand rehabilitation of tetraplegic patients
- Tez No: 33084
 - Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ GÜNDÜZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Splintler, tetraplejik hastanın el rehabilitasyonunda, ROM'un korunmasını sağlayan, ödemi kontrol eden ve fonksiyonel olarak elin kullanılmasını sağlayarak, aktiviteleri daha anlamlı hale getiren araçlardır. Tetraplejik hastalarda splintlemeye karar verirken, hastamn lezyon seviyesi, eğitim durumu, splint türüne adapte olabilme durumu ve yeteneği dikkate alınmalıdır. Çalışmada travmatik etiyolojiye sahip, lezyon seviyeleri C-5, C-6, C-7 olan beş erkek tetraplejik hastamn el rehabilitasyonunda kullanılan splint türlerinin el fonksiyonelliğine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Dört ay süre ile takip edilen hastaların sağ ve sol ellerinin kas gücü, duysal durumu, eklem hareket açıklığı ve rezidüel motor becerileri splint öncesi ve splint soması ölçümler yapılarak manuel kas testi, propriosepsiyon, steregnozis, iki-nokta ayırımı duyu testleri, pasif ROM testi ve fonksiyonel beceri testi ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizi bilgisayarda SPSS paket programı ile Wilcoxon testi kullanılarak yapılmıştır. Splint kullanım süresinin kısa oluşu, hastalara ait bası yarası, ortostatik hipotansiyon gibi olumsuz faktörler ve hasta sayısının az oluşu nedeniyle ölçülen parametrelerde olumlu gelişmeler saptandığı halde, fark istatistiksel olarak anlamlı seviyede bulunmamıştır. Ancak, fonksiyonel el splintlerini kullanan hastaların bağımsızlığı artmış, splintleme ile rehabilitasyona önemli bir katkı sağlanmıştır. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY Splinting in Hand Rehabilitation of Tetraplegic Patients Splints are the aspect of treatment for providing the maintenance of range of motion, controlling edema, and participating in meaningful activity while using hands. The lesion level of patient, education level and adaptation ability in splint variation must be considered while coming to a decision for splinting in tetraplegics. In the study it was aimed to investigate splinting variation used in hand rehabilitation of tetraplegia with traumatic origine and determinate how to affect the ADL functions of tetraplegics. Five male patients whose level are C-5, C-6 and C-7, were evaluated with passive range of motion (ROM)!, manuel muscle testing, proprioseption, steregnosis and two-point discrimination testing before the study. Four months later the tests mentioned before were repeated. Wilcoxon test were used in the SPSS package programme for statistical analysis. All of measured parameters on patients had no statistically significance due to short period of splint using, negative factors belonging to patients and small number of subjects. However the independence of patients using functional hand splints increased and an important contrubution to rehabilitation was provided due to splinting. 60