Effect of accidental joint eccentricity on the behavior of concentric braces
Uygulama kaynaklı bağlantı noktası dışmerkezliğinin merkezi çaprazların davranışına etkisi
- Tez No: 856617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Merkezi çaprazlar birleşim bölgelerinden merkezi yüke maruz kalacağı kabul edilerek tasarlanır. Birleşim bölgelerindeki dışmerkezliği önlemek için, her bir yapısal elemandan aktarılacak iç kuvvetin düğüm noktasından geçmesi gerekmektedir. Ancak, gerçek yapılardaki basınç elemanları tasarım hesaplamalarında varsayıldığı gibi tam olarak düz veya merkezi olarak yüklenmiş değillerdir. Aksine her zaman bir ilkel kusur mevcuttur. AISC 360-22 ve EC 1993'te, merkezi çaprazlardaki ilkel kusurları dikkate almak için belirli güvenlik katsayıları kullanılmaktadır. Ancak, bu güvenlik katsayıları her narinlik oranı için aynıdır ve hangi dışmerkezlik değerine kadar güvenli sonuç verdiği bilinmemektedir. Bu tez kapsamında yukarıda bahsedilen eksikliklere dayanarak, çeşitli uygulama kaynaklı dışmerkezlik durumlarının merkezi çaprazların davranışı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla deneysel ve sayısal çalışmalar yürütülmüştür. Çapraz deney elemanları olarak, farklı narinlik oranlarını temsil etmek üzere, aynı kalınlıkta ancak farklı çaplara sahip dört farklı dairesel boş kesit kullanılmıştır. Sonuçlar, uygulama kaynaklı birleşim dışmerkezliğinin merkezi çaprazların burkulma dayanımı üzerindeki etkisinin narinlik oranına bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Deneysel ve sayısal çalışmalara göre, normalleştirilmiş narinlik oranı 1.5'ten büyük olduğunda birleşim dışmerkezliğinin etkisi önemsiz hale gelmeye başlamaktadır. Ancak, normalleştirilmiş narinlik oranı 1.5'ten düşükse, birleşim dışmerkezliğinin etkisi önemli olmaya başlamakta ve narinlik oranı azaldıkça daha da önemli hale gelmektedir. Öte yandan birleşim dışmerkezliği, narinlik oranından bağımsız olarak, burkulma sonrası basınç dayanımının artmasını sağlamaktadır. Bu durum, birleşim dışmerkezliğine sahip çaprazların çekme etkisinde iken düzleşerek dışmerkezlik etkisinin azalmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Concentric braces are designed based on the assumption that they have concentrically loaded joints. To avoid eccentricity at a joint, the line of action of the load from each member framing into a joint should intersect at the joint centroid. However, compression members in real structures are not perfectly straight, aligned, or concentrically loaded as is assumed in design calculations. In AISC 360-22 and EC 1993, certain safety factors applied to consider uncertainties related to initial imperfections of concentric braces. However, these safety factors are the same for each slenderness ratio, and it is not known up to which eccentricity level they provide a safe result. Based on these shortcomings, an experimental and numerical program was carried out to examine the effect of various accidental joint eccentricity conditions on the behavior of concentric braces. Results showed that the effect of joint eccentricity on the buckling strength of concentric braces varies according to the slenderness ratio. According to experimental and numerical studies, the influence of joint eccentricity begins to be insignificant when the normalized slenderness ratio is greater than 1.5. However, when the normalized slenderness ratio is lower than 1.5, the effect of joint eccentricity begins to be significant, and as the slenderness ratio decreases, it becomes even more important.