Vermikompost üretiminde leonardit kullanım potansiyelinin araştırılması
Investigation of the use potential of leonardite in vermicompost production
- Tez No: 856616
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜDAVERDİ ARSLAN, DOÇ. DR. MUTLU YALVAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Leonardit organik tarım uygulamalarında halihazırda kullanımı mevcuttur. Dünyanın her yerinde üretimi gerçekleşen linyit, kömüre dönüşüm formunu oluşturan leonarditin tarım sektöründe verimli bir madde olarak değerlendirilmesi ve bitki yetiştiriciliğinde kullanımı doğaya ve ekonomiye katkı sağlamaktadır. Evsel ve sanayi nitelikli olan atıkların azaltılması, organik tarım uygulamalarında organik madde ve gübre kaynağı niteliği ile doğadaki organik kaynakların korunmasını, bunun yerine modern tarımda kullanılan kimyasal maddelere alternatif oluşturacaktır. Bu çalışma, tarımsal besin bakımından değerli madde leonarditin, vermikompost üretiminde, fiziko-kimyasallar etkiler pH, elektriksel iletkenlik (Eİ), toplam organik karbon (TOK), yoğunluk ve toplam karazot (TKN) analizler ile farklı organik maddeler (çay posası, meyve posası ve hayvan gübresi) ile %0 (K0), %25 (K1), %50 (K2), %75 (K3), %100 (K4) karıştırma oranlarının arasındaki optimum noktayı ve kullanılabilirliği amaçlanmaktadır. Çalışmanın sürecinde Kırmızı Kaliforniya solucanın (Esenia fetida) biyokütle takibi sonucunda leonarditin K4 deney setinde canlı solucan kültürü olmadığı ve K3 deney setinde solucan kültürü sayısında %62 kayıp olduğu tespit edilmiştir. Solucan kültürü gelişimi takibinde K0, K1 deney setleri, solucanın sayısı sırasıyla %27, %10 oranlarında artış gösterirken K2 deney setinde %21 azalma göstermiştir. Çalışmanın 60 gün sonra nihai ürün diğer sonuçları K0, K1, K2, K3 sırasıyla TOK %25,2 – 27,9 – 31 – 34,7, TKN %2,4 – 1,8 – 1,5 – 1,5, pH 9,1 – 7,8 – 7,2 – 6,4, C/N oranı 10,4 – 15,8 – 21,6 – 23,2 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leonardite is already used in organic farming practices. Lignite, which is produced all over the world and forms the conversion form to coal, is evaluated as a productive substance in the agricultural sector and its use in plant cultivation contributes to nature and economy. Reducing domestic and industrial waste will protect organic resources in nature as a source of organic matter and fertilizer in organic farming practices, and will instead create an alternative to chemicals used in modern agriculture. This study investigates the effects of physico-chemicals on the production of vermicompost, the valuable agricultural substance leonardite, by analyzing pH, electrical conductivity (EC), total organic carbon (TOC), density and total carbon dioxide (TKN) and different organic substances (tea pulp, fruit pulp). and animal manure) and the optimum point and usability between mixing ratios of 0% (K0), 25% (K1), 50% (K2), 75% (K3), 100% (K4). As a result of the biomass monitoring of the Red California worm (Esenia fetida) during the study, it was determined that there was no live worm culture in the K4 experimental set of leonardit and that there was a 62% loss in the number of worm cultures in the K3 experimental set. In the follow-up of worm culture development, the number of worms increased by 27% and 10% in the K0 and K1 experimental sets, respectively, while the number of worms decreased by 21% in the K2 experimental set. Other results of the final product after 60 days of the study: K0, K1, K2, K3 respectively: TOC 25.2 – 27.9 – 31 – 34.7%, TKN 2.4% – 1.8 – 1.5 – 1.5, respectively. It was determined that the pH was 9.1 – 7.8 – 7.2 – 6.4, and the C/N ratio was 10.4 – 15.8 – 21.6 – 23.2.