Akarçay havzasındaki bazı barajların sismik tehlike ve toplam risk analizleri
Seismic hazard and total risk analysis of some dams in Akarçay basin
  1. Tez No: 856734
  2. Yazar: CEREN YALÇINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ZORLUER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Geoteknik deprem mühendisliği açısından sismik tehlike analizleri çeşitli amaçlarla yapılan yapılar olan barajlar için hayati önem taşır. Afyonkarahisar ilinin Akarçay havzasında yer alan barajlar bölgenin aktif sismik hareketliği etkisinde büyük depremlere tanıklık etmiştir. 1900 yılından günümüze kadar meydana gelmiş olan depremlerin aletsel kayıtlarına B.Ü Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü veri tabanından erişim sağlanmıştır. Bölgenin depremselliği olasılıksal sismik tehlike analizi yöntemi Gutenberg-Richter ve Gumbel uç değerler dağılımı frekans bağıntısı kullanılarak incelenmiştir. Depremlerin tekrarlama periyotlarına göre zamana bağlı oluşma riskleri analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında Akarçay havzasında yer alan 30 adet baraj merkez alınmak üzere 50 km çevresindeki fayların oluşturabilecekleri en büyük yer hareketi ivmesi (PGA) değerleri hesaplanmış, baraj karakteristiklerine göre Tosun (2002)'tarafından hazırlanan Dolgu Baraj Depremselliği ve Tasarım Esasları teknik rehberine göre sismik tehlike ve toplam risk sınıfları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Seismic hazard analysis in terms of geotechnical earthquake engineering is of vital importance for dams, which are structures built for various purposes. The dams located in the Akarçay basin of Afyonkarahisar province have witnessed major earthquakes under the influence of the active seismic activity of the region. The instrumental records of the earthquakes that have occurred since 1900 have been accessed from the database of B.U. Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute. The seismicity of the region was analyzed by using probabilistic seismic hazard analysis method Gutenberg-Richter and Gumbel extreme value distribution frequency relation and the recurrence periods and time-dependent occurrence risks of earthquakes were analyzed. Within the scope of the study, the maximum ground motion acceleration (PGA) values that can be generated by faults within 50 km around the 30 dams located in Akarçay basin were calculated, and seismic hazard and total risk classes were determined according to the technical guide on Seismicity and Design Principles of Embankment Dams prepared by Tosun (2002) according to the dam characteristics.