Bir cam ürün paketleme tesisinin robotlu üretime geçiş sürecinin endüstri mühendisliği yaklaşımları ile değerlendirilmesi
Evaluation of a glass product packaging facility's transition to robotic production using industrial engineering approaches
- Tez No: 856735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN EROZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sanayi 4.0 en basit haliyle verimliliği artırmak için insansız sistemlerin kullanımını ifade etmektedir. Bu devrim insansız sistemlere destek vermek için nesnelerin interneti, büyük veri, yapay zekâ, eklemeli imalat ve bulut sistemler gibi teknolojilerin kullanımını da içermektedir. Bu çalışmada bir paketleme tesisinin ürün besleme sürecinde, insan kaynaklı olarak oluşan israfları ve problemleri önlemek için Sanayi 4.0'a giriş niteliğinde bir uygulama çalışması yapılmıştır. Uygulamada, mevcut sürecin ürün besleme kısmında yer alan iki operatör yerine robot yerleştirilip elde edilen avantajlar endüstri mühendisliği yaklaşımları ile değerlendirilmiştir. Uygulamanın sonucu olarak robotun kullanıldığı süreçte verimliliğin oldukça arttığı, maliyetlerin azaldığı ve insan kaynaklı sorunların azaldığı gözlemlenmiştir. Elde edilen avantajlardan dolayı paketleme tesisinin yönetimi, ilgili sürecin diğer kısımlarında da robot kullanımı için bir fizibilite çalışması başlatmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of unmanned systems to increase efficiency is referred to as Industry 4.0. The utilization of technologies such as the Internet of Things, big data, artificial intelligence, additive manufacturing, and cloud systems to support unmanned systems is also part of this revolution. An application study was undertaken in this study to introduce Industry 4.0 by preventing waste and problems caused by human factors in a packaging facility's product-feeding process. In the application, the benefits of replacing two operators in the current process's product feeding area with a robot were assessed utilizing industrial engineering methodologies. When the procedure was employed with a robot, efficiency grew dramatically, expenses reduced, and human-related difficulties decreased as a result of the application. Because of the benefits observed the packing facility's management launched a feasibility assessment for the employment of robots in other parts of the relevant process.