Sabit mıknatıslı senkron motorda kesir mertebeli kayan kip kontrolcü ile hız kontrolü
Speed control of permanent magnet synchronous motor using fractional order sliding mode controller
- Tez No: 856793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüzde mıknatıs tasarımlarında meydana gelen çeşitlilik sabit mıknatıslı senkron motorların kullanım alanlarını genişletmiştir. Bu tip motorlar diğer motorlarla karşılaştırıldığında kompakt yapıları, yüksek verimlilikte farklı hız aralıklarında çalışabilir olmaları nedeniyle tercih edilmektedir. Bu çalışmada SMSM'lerin hız kontrolü kesir mertebeli kayan kip kontrolcü kullanılarak gerçek zamanlı deneysel uygulama ile gerçekleştirilmiştir. Benzetim çalışmasında, SMSM'lerin matematiksel modelinden faydalanılmış, akım kontrolü için PI denetleyici, hız kontrolü için kesir mertebeli kayan kip kontrolcü algoritmaları Matlab/Simulink ortamında gerçekleştirilmiştir. Deneysel uygulamada ise TMS320F28379D mikro denetleyici ve BOOSTXL-DRV8305EVM motor sürücüsü kullanılmıştır. Kontrol algoritması Simulink ortamında mikro denetleyici içerisine gömülmüş olup, PI kontrolcüsü ve kesir mertebeli kayan kip kontrolcü farklı hız değerleri için karşılaştırılmıştır. Kesir mertebeli kayan kip kontrolde kesir mertebesi μ ve kayan kip kontrol sabiti c parametreleri değiştirilerek düşük ve yüksek hız değerleri için en uygun sonuç elde edilmeye çalışılmıştır. Kesir mertebeli kayan kip kontrolcünün farklı hızlar için oldukça gürbüz bir kontrol yöntemi olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The diversity in magnet designs has expanded the usage areas of permanent magnet synchronous motors. These types of motors are preferred compared to other motors due to their compact structure and ability to operate in different speed ranges with high efficiency. In this study, the speed control of SMSMs was carried out with a real-time experimental application using a fractional-order sliding mode controller. In the simulation study, the mathematical model of SMSMs was used, PI controller for current control and fractional sliding mode controller algorithm for speed control were implemented in the Matlab/Simulink environment. In the experimental application, TMS320F28379D DSP and BOOSTXL-DRV8305EVM motor driver were used. The control algorithm was embedded into DSP from the Simulink environment. PI controller and fractional order sliding mode controller are compared for different speed values. In fractional order sliding mode control, the most appropriate results for low and high speed values were tried to be obtained by changing the fractional order μ and sliding mode control constant c parameters. It has been observed that the fractional order sliding mode controller is a very robust control method.