Influence of footing shape on the seismic bearing capacity of foundations located near to cohesive slopes using finite element method 3d analysis
Üç boyutlu sonlu eleman analiz yöntemi ile kohesif şevlere yakın konumlanmış temellerin sismik yük taşıma kapasitesine temel şeklinin etkisi
  1. Tez No: 856806
  2. Yazar: MAHMOUD ALHAYEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE FEYZA ÇİNİCİOĞLU, PROF. DR. ÖZER ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu makale, şevlerin yakınında bulunan yüzeysel temellerin drenajsız sismik taşıma kapasitesi üzerindeki farklı temel şekillerinin etkisinin değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Çalışma, karşılaştırmalı bir analiz yapmak için PLAXIS 3D sonlu elemanlar yazılımını kullanır ve bu tür senaryolarda temel tasarımında yer alan jeoteknik mühendisleri için değerli bilgiler sağlamayı amaçlar. Bu amaçla, yüzeysel temellerin sismik yükleme altındaki davranışını simüle etmek için sayısal modeller oluşturulmuştur. Drenajsız zemin özellikleri, şev özellikleri, şev ve temel arasındaki mesafe ve sismik yükleme parametreleri dikkate alınarak çeşitli temel şekilleri analiz sırasında incelenir. Araştırma bulguları, temel şeklinin, şevlerin yakınındaki yüzey temellerin drenajsız sismik taşıma kapasitesi üzerindeki önemli etkisini vurgulamaktadır. Çalışma sonucunda, her bir temel şekline özel tasarım çizelgeleri geliştirilerek, mühendislere benzer senaryolarda taşıma gücünü tahmin etme aracı sunulmaktadır. Bu tasarım çizelgeleri, optimum temel tasarımı için pratik rehberlik sağlar ve temel şeklinin şevlerin yakınındaki yüzeysel temellerin sismik performansını nasıl etkilediğinin anlaşılmasını geliştirir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on assessing the impact of different footing shapes on the undrained seismic bearing capacity of surficial foundations located near slopes. The study employs the PLAXIS 3D finite element software to conduct a comparative analysis, aiming to provide valuable insights for geotechnical engineers involved in foundation design in such scenarios. For this purpose, numerical models are created to simulate the behaviour of surficial foundations under seismic loading. Various footing shapes are examined during the analysis, considering the undrained soil properties, slope characteristics, distance between the slope and footing, and seismic loading parameters. The research findings highlight the substantial influence of footing shape on the undrained seismic bearing capacity of surficial foundations near slopes. As a result of the study, design charts specific to each footing shape are developed, offering engineers a tool to estimate the bearing capacity in similar scenarios. These design charts provide practical guidance for optimal foundation design and enhance the understanding of how footing shape impacts the seismic performance of surficial foundations near slopes.