Water and urban tissues: The Qanat system and the formation process of Yazd, iran
Su ve kentsel dokular: İran'ın Yezd'in Qanat sistemi ve oluşum süreci
  1. Tez No: 856805
  2. Yazar: NAHAL KHORRAMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALESSANDRO CAMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırma, İran'ın Yezd'in oluşum süreci üzerindeki etkisini ayırt etmek için Qanat sistemini analiz etti. Tarımın sulamaya bağlı olduğu kurak alanlarda, Qanat sistemi olarak anılan yeraltı su yolu gibi birçok yenilik için su sıkıntısı ana motivasyonlardan biriydi. Bu sistem, İran platosunda medeniyetin sürdürülmesinde ve geliştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır [1]. Yezd'de toplam yirmi iki Qanat var, bunlardan sadece ikisi şu anda su tutuyor, Zarç Qanat ve Firozabad Qanat. Ne yazık ki, kalan yirmi Qanat zamanla kurumaya yenik düştü [2]. Araştırma iki ana aşamada yapılandırılmıştır. İlk aşamada, çalışma Qanat sistemini tanımlamaya ve karakterize etmeye odaklandı. Daha sonra, ikinci aşamada, araştırma Yezd'in morfolojik bir analizini yönetti. Çalışma, Yazd'ın kentsel konfigürasyonu ile Qanat sistemi arasındaki korelasyonları, bölgesel ölçek, kentsel ölçek, kentsel kumaş ölçeği ve yapı ölçeği olmak üzere dört farklı ölçekte belirlemiştir. Ayrıca, çalışma sarnıçlar, su değirmenleri ve Payabs gibi yeraltı su yolları ile ilişkili mimari yapıları araştırmıştır. Araştırmanın temel amacı, Qanat sisteminin Yezd'in oluşum süreci, kentsel doku ve mimari özellikleri üzerindeki etkilerini tanımaktır. Bu araştırma, Qanat sisteminin önemli özelliklerini ortaya çıkarmış ve İran'ın Yezd'in oluşum süreciyle karmaşık etkileşimlerini aydınlatmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has analysed the Qanat system to discern its influence on the formation process of Yazd, Iran. In arid areas where agriculture depends on irrigation, water shortage was one of the main motivations for many innovations, such as the underground watercourse, referred to as the Qanat system. This system played an important role in maintaining and developing civilization on the Iranian plateau [1]. In Yazd, there exist a total of twenty-two Qanats, with only two among them presently retaining water, the Zarch Qanat and the Firozabad Qanat. Regrettably, the remaining twenty Qanats have succumbed to drying up over time [2]. The research has been structured into two primary phases. In the first phase, the study focused on identifying and characterizing the Qanat system. Subsequently, in the second phase, the research has directed a morphological analysis of Yazd. The study has determined the correlations between Yazd's urban configuration and the Qanat system across four distinct scales, the territorial scale, urban scale, urban fabric scale, and building scale. Furthermore, the study has investigated the architectural structures associated with underground watercourses such as cisterns, watermills, and Payabs. The main aim of the research is to recognize the impacts of the Qanat system on the formation process, urban tissue, and architectural characteristics of Yazd. This research has exposed the significant attributes of the Qanat system and illuminated their complex interaction with the formation process of Yazd, Iran.