Denizel balıkçılık turizminin Antalya ölçeğinde değerlendirilmesi
Evaluation of marine fishing tourism at Antalya scale
- Tez No: 856817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN KEBAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Turizm, Aquatic Products, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Turizm, sosyal ve ekonomik kazanımları ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de önemli bir sektördür. Ulaşım ve iletişim olanaklarının gelişmesi, kişilerin gelir, yaşam, kültür ve eğitim düzeylerinin artması gibi etkenler, tüketicileri alternatif turizm arayışına yönlendirmektedir. Özellikle yaşanan Covid-19 pandemisi ile birlikte, daha az katılımcı ile doğada gerçekleştirilebilen alternatif turizm faaliyetlerinin önemi daha da artmıştır. Güneş, kum ve deniz ile özdeşleşen geleneksel turizm, yaz mevsimi ile sınırlı kalmaktadır. Buna karşın dört mevsim yapılabilecek Sağlık Turizmi, Spor Turizmi, Kırsal Turizm, Botanik Turizm ve Balıkçılık Turizmi gibi aktiviteler sektörün sürdürülebilirliği açısından önem arz etmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde çok fazla ilgi gören Balıkçılık Turizmi, içerdiği doğa, macera ve gastronomi gibi öğeleri ile beklentileri karşılayan önemli bir turizm dalı olarak öne çıkmaktadır. Dünyada en çok tercih edilen balıkçılık turizmi yöntemi rekreasyonel balıkçılıktır. Hobi, dinlenme veya spor amaçlı gerçekleştirilen ve maddi kazanç hedefi olmayan rekreasyonel balıkçılık, özellikle Kanada, İtalya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde çok popülerdir. Ülkemizde ise Balıkçılık Turizmine yönelik olumlu gelişmeler olmakla birlikte henüz potansiyelinin çok altındadır. Bu çalışmada dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Antalya'nın denizel balıkçılık turizminin mevcut durumu ve potansiyeli irdelenmiştir. Bölgede rekreasyonel balıkçılık kapsamında amatör balıkçılık, sportif balıkçılık ve turizm amaçlı amatör balıkçılık aktivitelerinin gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Özellikle uluslararası sportif balıkçılık turnuvalarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi, ülke tanıtımına ve rekreasyonel balıkçılık farkındalığının artmasına katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte Akdeniz ülkelerinde başarı ile uygulanan geleneksel balıkçılık turizmi (Pesca-Tourism), yasal altyapısı olmadığı için Antalya'da ve ülkemizde uygulanamamaktadır. Küçük ölçekli balıkçılara ek gelir sağlayan, aşırı avcılığın önüne geçen ve katılımcılara çevre bilincini aşılayan bu turizm aktivitesinin ülkemize kazandırılması önem arz etmektedir. Sonuç olarak yüksek ekonomik potansiyeli, çevreye duyarlı uygulamaları ile turizm sektörünün sürdürülebilirliğine ve çeşitlenmesine yardımcı olan balıkçılık turizmi, Antalya ölçeğinde desteklenmeye değer alternatif bir turizm dalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is an important sector for our country, as well as all over the world, with its social and economic gains. Factors such as the development of transportation and communication facilities and the increase in people's income, life, culture and education levels direct consumers to seek alternative tourism. Especially with the Covid 19 Pandemic, the importance of alternative tourism activities that can be carried out in nature with fewer participants has increased even more.Traditional tourism, identified with sun, sand and sea, is limited to the summer season. On the other hand, activities such as Health Tourism, Sports Tourism, Rural Tourism, Botanical Tourism and Fishing Tourism, which can be done in all seasons, are important for the sustainability of the sector. Fishing Tourism, which attracts a lot of attention especially in developed countries, stands out as an important branch of tourism that meets expectations with its elements such as nature, adventure and gastronomy. The most preferred Fishing Tourism method in the world is Recreational Fishing. Recreational Fishing, which is carried out for hobby, recreation or sports purposes and does not aim at financial gain, is very popular especially in countries such as Canada, Italy, Spain and the United States. Although there are positive developments regarding Fishing Tourism in our country, it is still far below its potential. In this study, the current status and potential of marine fishing tourism in Antalya, one of the most important tourism destinations in the world, was examined. It has been determined that amateur fishing, sport fishing and amateur fishing activities for tourism purposes are carried out within the scope of recreational fishing in the region. In particular, the successful holding of international sport fishing tournaments contributes to the promotion of the country and increasing awareness of recreational fishing. However, traditional fishing tourism (Pesca-Tourism), which is successfully implemented in Mediterranean countries, cannot be implemented in Antalya and our country because it does not have a legal infrastructure. It is important to bring this tourism activity to our country, which provides additional income to small-scale fishermen, prevents overfishing and instills environmental awareness in participants. As a result, fishing tourism, which helps the sustainability and diversification of the tourism sector with its high economic potential and environmentally friendly practices, has been evaluated as an alternative branch of tourism worth supporting on the Antalya scale