II. Abdülhamid Dönemi'de Dersaadet askeri mektepleri
Dersaadet military schools in the reign of Abdulhamid II
- Tez No: 856886
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmada Sultan II. Abdülhamid Devri Dersaadet'te yer alan askeri mektepler ile Osmanlı Devleti'nin modernleşme sürecinde meydana gelen askeri eğitim reformları ele alınmıştır. Özellikle II. Abdülhamid Dönemi'nde eğitim sisteminin taşrada yaygınlaşmasıyla yeni açılan modern askeri okullar, mevcut okulların ıslahı konuları üzerinde durulmuştur. Osmanlı Devleti'nde eğitim reformu yüksek öğrenim kurumlarından başlamış, daha sonra bu kurumlara öğrenci yetiştiren alt kademe eğitim kurumlarının modernleşmesi yapılmıştır. Bu bağlamda çalışmada Dersaadet'te yer alan askeri rüşdiye, idadi ve yüksek okullar incelenmiştir. Mekteplerin kaç yılında ve nerede kurulduğu, yıllık ortalama kaç öğrencisinin bulunduğu, oluşturulan ders programları, modernleşme çalışmaları için oluşturulan nizamnameleri, mekteplerin ne kadar süreyle eğitim verdiği, mekteplere kabul edilecek öğrencilerde aranan özellikler, sınıf geçme şekilleri, mekteplerden mezun olan öğrencilerin görevlendirilmeleri gibi konular incelenmiştir. Avrupa'dan eğitim vermek için getirilen subayların çalışmalarına da yer verilmiştir. Ayrıca bu okulların modernleştirilmesinde model olan Avrupa'daki belli başlı askeri mektepler incelenerek bir karşılaştırma yapılmıştır. Bu çalışma, konuyla ilgili Osmanlı arşiv belgeleri, birincil kaynaklar ve araştırma eserler incelenerek ortaya koyulmuştur. Çalışmanın amacı; II. Abdülhamid Devrinde Dersaadet'te mevcut olan askeri mekteplerin hangileri olduğunu, bu mekteplerin nasıl bir eğitim verdiğini, amaç ve işleyişleriyle birlikte izledikleri eğitim politikalarını bilimsel olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
In this study, military schools located in Dersaadet along with military education reforms in the modernization process of the Ottoman Empire is handled in the Reign of Sultan Abdulhamid II. Especially the newly opened modern military schools and the improvement of existing schools with the spread of education in the provinces in the related period were emphasized. Education reform in the Ottoman Empire started from higher education institutions, and then the lower level educational institutions that train students for these institutions were modernized.Within this context, military secondary school, military high school and military academies in Dersaadet were examined in this study. According to this subject, many important topics were examined like places and times of the establishment of these schools, average number of students per year, syllabus of the schools, the regulations created for modernization process, education process of these schools, the qualifications for the students to be accepted for the schools, the way of passing the classes, the assignment of the students who graduated from the schools. Furthermore, the efforts of the officers brought from Europe to give training for Ottoman military education is also pointed out.In addition, a comparison was made by examining the major military schools in Europe, which were a basic model for the modernization of these Ottoman schools. This study has been put forward by examining in detail the Ottoman archive documents, primary sources and research works, articles and theses on the subject. Purpose of the study is to scientifically examine which military schools are available in Dersaadet, what kind of education these schools provide, and the educational policies these schools follow along with their purpose and operation in the Reign of Sultan Abdulhamid II.