Zeyneb Fevvâz'ın modern Arap edebiyatındaki yeri ve önemi
The place and importance of Zaynab Fawwaz in modern Arabic literature
  1. Tez No: 856937
  2. Yazar: SÜMEYYE HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FADİME KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Zeyneb Fevvâz'ın yaşadığı dönemde, Orta Doğu ve Arap dünyası önemli siyasi, kültürel ve sosyal değişimlere tanık olmuştur. Yazarın hayatı, Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinden başlayarak, I. Dünya Savaşı ve ardından gelen dönemdeki karışıklıkları içermekte ve bu dönemdeki çalkantılara karşı gösterdiği direnişi yansıtmaktadır. Zeyneb Fevvâz'ın mücadele dolu yaşamı, sadece kişisel zorluklarla değil, aynı zamanda bölgesel çatışmalar, işgal ve bağımsızlık hareketleri gibi büyük tarihsel olaylarla da iç içe geçmiştir. Özellikle Mısır ve Şam'daki kültürel ve sosyal arenalarda elde ettiği yüksek konumu, Zeyneb Fevvâz'ın sadece edebi başarılarıyla değil, aynı zamanda kadın haklarına olan duyarlılığı ve bu alandaki aktif rolüyle de bağlantılıdır. Bu tez; yazar, şair, tarihçi ve kadın hakları savunucusu olarak modern Arap edebiyatında önemli bir etkiye ve konuma sahip olan Zeyneb Fevvâz'ın eserlerinin detaylı bir incelemesi üzerinden, yazarın yaşadığı dönemin karmaşıklığını, başarılarını ve zorluklarını daha geniş bir bağlamda ele almayı ve o dönemin atmosferini daha iyi anlamamıza katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
During Zaynab Fawwaz's lifetime, the Middle East and the Arab world had important political, cultural and social changes. The author's life begins with the last periods of the Ottoman Empire, includes World War I and the turmoil in the following period, and reflects his resistance against the turmoil of this period. Zaynab Fawwaz's struggling life was intertwined not only with personal difficulties, but also with major historical events such as regional conflicts, occupation and independence movements. The high position she achieved in the cultural and social arenas, especially in Egypt and Damascus, is connected not only with Zaynab Fawwaz's literary achievements, but also with her sensitivity to women's rights and her active role in this field. In this thesis; Through a detailed examination of the works of Zaynab Fawwaz, who has a significant influence and position in modern Arabic literature as a writer, poet, historian and women's rights advocate, we aim to discuss the complexity, successes and difficulties of the period in which the author lived in a broader context and to contribute a better understanding of the atmosphere that period.