The long-term impact of Covid-19 on human behaviour and psychology:A data mining study
  1. Tez No: 856987
  2. Yazar: SAMAR OMAR MOHAMED MANSOUR GARIDA SAMAR OMAR MOHAMED MANSOUR GARIDA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ROWANDA AHMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Aralık 2019'da, Çin'in Wuhan şehrinde anormal sayıda zatürre vakası görüldü ve dünya o zamandan beri aynı olmadı. Zatürre vakaları, Mayıs 2023'te resmi olarak sona erdiğine dair açıklamaya kadar süren küresel bir pandemiye neden olan yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19)'nın keşfine yol açtı. COVID-19 salgını, insanların fiziksel sistemlerinde doğrudan başarısızlıklara neden oldu ve dolaylı olarak korku, endişe, depresyon ve stresi ateşleyerek psikolojileri ve ruh sağlığı üzerinde bir etki bıraktı. Dünya Sağlık Örgütü salgının resmi olarak sona erdiğini açıkladıktan sonra insanlar rahatlamış olsalar da, acaba bunun etkisi de onunla birlikte sona mı erdi diye merak edilebilir. Bu çalışmada, yakın zamanda toplanan anket verilerine istatistiksel ve veri madenciliği yöntemleri uygulayarak COVID-19'un insan davranışları ve psikolojisi üzerindeki uzun vadeli etkisini analiz ederek bu soruyu cevapladık. Çalışma, alışkanlıklar ve davranışlar, düşünme ve tercihler, ruh sağlığı ve finansal konular olmak üzere dört önemli yaşam alanını incelemeye odaklandı. XGBoost makine öğrenme algoritmasını kullanarak, salgın sonrası dünyada bireyleri daha fazla etkileyen en önemli faktörleri belirledik. Ayrıca, çalışmanın sonuçlarını sınıflandırmak için bir Naive Bayes modeli eğittik. Katılımcıların çoğunun genel dünya görüşünün, gelecek korkusunun, kaygısının, stresle başa çıkma yöntemlerinin, öfke sorunlarının, tutkusunun ve enerjisinin hala pandemiden olumsuz etkilendiğini bildirdiği için acilen ruh sağlığı hizmeti verilmesi gerektiği sonucuna vardık. Ayrıca, yaşın pandeminin sonrasıyla başa çıkma biçimini belirlemede büyük bir rol oynadığı, yaşlılar hala fiziksel risklerle uğraşırken genç nüfusun psikolojik sorunlarla karşı karşıya olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
On December 2019, an abnormal number of pneumonia cases appeared in the Chinese city Wuhan, and the world has not been the same since then. The pneumonia cases led to the discovery of the novel coronavirus disease (COVID-19), which started a global pandemic that lasted until the official declaration of its end in May 2023. COVID-19 pandemic directly caused failures in people's physical systems and indirectly left an impact on their psychology and mental health by igniting fear, anxiety, depression, and stress. While people felt relieved after the World Health Organization announced the official end of the pandemic, one might wonder, did its impact end with it? In this paper, we answered this question by applying statistical and data mining methods on recently collected survey data to analyze the long-term impact of COVID-19 on human behavior and psychology. The study focused on examining four important life aspects: habits and behaviors, thinking and preferences, mental health, and financial issues. We used machine learning algorithm XGBoost to identify the top factors that have a bigger impact on individuals in a post-pandemic world. Furthermore, we trained a Naive Bayes model to classify the results of the study. We concluded that there is an urgent need to provide mental health care, as most participants declared that their general view of the world, fear of the future, anxiety, ways of dealing with stress, anger issues, passion and energy are aspects that are still negatively affected by the pandemic. Moreover, we concluded that age plays a huge factor in deciding the way an individual deals with the aftermath of the pandemic, while the elders are still dealing with physical risks, the younger population is facing psychological matters.