Köprüçay havzası ve dolayının (Antalya) karst hidrojeolojisi incelemesi
  1. Tez No: 8570
  2. Yazar: MUSTAFA DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEKİN GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 398
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, Köprüçay havzası ile bu havzaya komşu diğer havzalar arasındaki hidro jeolo j ik ilişkiyi belirlemek ve Köprüçay havzası içerisinde yeralan Beşkonak barajı ile ilgili hidro jeolo j ik sorunların çözümüne yönelik öneriler getirmek amacıyla yapılmıştır. İnceleme alanında, bölgesel ölçekte karst laşmanın genel özelliklerinin belirlenmesi amacıyla, uydu görüntüsü ana lizleri, mağara araştırmaları ve jeolojik haritalama çalışmaları yapılmış; Beşkonak barajı bent yeri ve rezer- vuar alanında ise yüzey ve yeraltısuyu ilişkisinin belir lenmesi amacıyla yeraltısuyu düzeyi ölçümleri» akarsu üzerinde değişik kesitlerde akım ölçümü ve çevresel izo top çalışmaları yapılmıştır. Yapılan hidrolojik bilanço hesaplamalarına göre Köprüçay havzasına komşu havzalardan 20.5 m3/s düzeyinde bir karst yeraltısuyu katkısı mevcuttur. Bu katkının 10 m3/s'lik bölümünün, Aksu havzasının bir alt havzası olan Büyük Çandır havzasınca sağlandığı saptanmıştır. Baraj bent yerinde karstlaşma yüzeyden itibaren derine doğru üstel bir fonksiyon oluşturacak şekilde azalmaktadır Ancak, bu bölgede -220 m ye kadar inen bir karstlaşma söz konusudur. Baraj bent yeri sağ sahil ve mansabında kong lomera içerisinde ara seviye halinde gözlenen“Kale Tepe Kiltası üyesi”bu bölgede baraj geçirimsizliği açısından büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been carried out» to determine the hydro- geological connections between Köprücay basin and adja cent basins and to propose solutions aiming to solve the hydrogen log ical problems related to the Beşkonak dam which is situated in the Köprücay basin. For the purpose of determining the general characteristics c.f basin-wide karst i f icat ion in the study area, Satellite image i nterpratat ions > caving studies and geological mapping studies have been carried outs in particular in order to determine the grounwater-surf ace water relations in the Beskonak dam and in the reservoir area? grounwater level measurements» surface flow measurements along various flow sections and environmental isotope studies have been performed. Accordind to the hydrological budget calculations, some 20.5 m-3/5 karst grounwater contribution from adjacent basins to the Köprücay basin is present. 10 m^/s part of this contribution have been found to be supplied by che Büyük Candır basin, one of the sub-basins of the Aksu basin. Karst i f icat ion around the dam axis decreases exponential- 1/, by depth. However karst if icat ion has oeen found to take place up to -S20 m in this region. The“Kale Tspe Ciaystone member”encountered within conglomerates as intermediate horizons at the left and right banks of the dam axis is of great importance in terms of providing the impermeability of the dam in this region.