Köprüçay havzası (Antalya) yağış-akım modeli
- Tez No: 47113
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPARSLAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Büyük hidrojeoteknik projelerin yer aldığı Batı Toroslar bölgesinde gözlenen karbonatlı kayaçların yüksek derecede karstlaşmış olması nedeniyle bölgesel karst yeraltı suyu sistemin açıklanmasında ortaya çıkan belirsizlikler yıllardan beri inceleme konusu olmuştur. Beşkonak barajının bulunduğu Köprüçay havzasıda sözü geçen bu bölgesel karst yeraltı suyu sistem içerisindedir. Daha önce jeoloji ve hidrojeoloji çalışmalara göre köprüçay havzasının komşu havzalardan beslendiği belirlenmiştir. Bu çalışma, MODALP gibi deterministik yapıya sahip matematiksel bir yağış- akım modelini kullanarak böyle bir ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu model, karmaşık hidrolojik ve hidrojeolojik yapılara sahip karstik sistemlerinin modellenmesi amacıyla geliştirilmiştir. Söz konusu model iki ayrı alt sistemden oluşmaktadır. İlki havza drenaj alanını temsil etmekte ve akım hidrografındaki pik akımların benzeşimini sağlamaktadır. Diğeri ise komşu drenaj alanlardan havzaya olan etkileşimini benzeştirmektedir. Benzeşimde kullanılan yağış ve sıcaklık verileri 1971-1976 döneme aittir. Bunun yanısıra Köprüçay havzasındaki yer alan Beşkonak akım gözlem istasyonun akım değerleri gözlenen akımların benzeşimi için kullanılmıştır. Ayrıca modelde tüm hesaplamalar günlük bazda yapılmaktadır. Modelden elde edilen sonuçlara göre Köprüçay havzası 2000 km2 'lik bir dış etki alanına sahiptir. Bu dış alandan gelen su Beşkonak akımlarına 53 gün içinde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Since the last thirty years, due to high karstification intensity of carbonate rocks which observed in Western Taurus regions wherein the most hydrogeotechnic projects exists, explanation of karst groundwater system in these regions has been studied. Beşkonak dam takes place in the Köprüçay basin where situated in the same regional karst groundwater system. According to the last geological and hydrogeological investigations, it is understood that Köprüçay basin drained not only from its surface watershed but also from the adjacent basins. This study has carried out, to find out such relation by using a rainfall-runoff mathematical model as MODALP which has a deterministic structure. This model has been developed to simulate the complex hydrological and hydrogeological stucture of karst systems. The model consists of two main systems. One of them represents the surface drainage area and simulates the peak flows on the hydrograph. The other simulates the inflows from the adjacent basins and represent the external effect of adjacent area to main drainage area. The precipitation and temperature data that used for simulation concerned to 1971-1976 water years period. The streamflow recorded at Beşkonak gauging station of the Köprüçay basin was chosen for simulation. All computations in the model are made on a daily basis. According to the results obtained from this study, Köprüçay basin supplied by 2000 km2 of an external area. The amount of karst groundwater contribution coming from adjacent basin influence Beşkonak flows in 53 days.