Kahve posasının alternatif yeşil çatı yetişme ortamı materyali olarak değerlendirilmesi
Evaluation of coffee drum as an alternative green roof growing environment material
- Tez No: 857098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH YALÇINALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, kahve ve toprağın farklı oranda karışımı ile oluşturulan yetiştirme ortamları ve bu ortamlara dikilen Sedum spurium ve Fragaria ananassa bitkilerinin vejetasyon dönemi boyunca belirlenen gelişim parametreleri değerlendirildi. Araştırma, Ağustos 2021- Ocak 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Deneysel olarak yapılan araştırmanın kontrol grubunda %0 kahve-%100 toprak kullanıldı. Deney grubunda %20 kahve-%80 toprak, %50 kahve-%50 toprak olmak üzere iki grup oluşturuldu. Araştırmaya her bir grupta 33 saksı ile başlanıldı, kuruyan bitkiler araştırmadan çıkarıldığında araştırmanın her bir grubu 22 saksı ile tamamlandı. Araştırmanın altı aylık takip sürecinde bu bitkilerin boyu, çapı, kök boğazı çapı, meyve tomurcuk sayısı, klorofil değerleri, toprak sıcaklığı, toprak elektrik iletkenliği (EC); frekans, One-way ANOVA, korelasyon, regresyon ve Bivariate analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this research, the growing environments created by mixing coffee and soil in different proportions and the development parameters determined during the vegetation period of Sedum spurium and Fragaria ananassa plants planted in these environments were evaluated. The research was conducted between August 2021 and January 2024. In the control group of the experimental study, 0% coffee-100% soil was used. In the experimental group, two groups were created: 20% coffee-80% soil, 50% coffee-50% soil. The research started with 33 pots in each group, and when the dried plants were removed from the research, each group of the research was completed with 22 pots. During the six-month follow-up period of the research, the height, diameter, root collar diameter, number of fruit buds, chlorophyll values, soil temperature, soil electrical conductivity (EC) of these plants; frequency was evaluated by One-way ANOVA, correlation, regression and Bivariate analysis.