Kahve telvesi ve çay posası atıklarının biyogaz üretim potansiyeli
Biogas production potential off coffee ground and tea past waste
  1. Tez No: 696442
  2. Yazar: BURCU ÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAYİB BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Her geçen gün ülkemizde ve Dünya'da artan atık üretim hızımıza ek olarak bu atıkları neler yapabileceğimiz konuları da gündeme gelmektedir. Atıkların yönetimi, her alanda çıkan atıkların ayrı ayrı ve türlerine göre toplanarak değerlendirilmesi günden güne önem kazanmaktadır. Ayrıca bu atıklardan enerji elde edilmesi ekonomik olarak yarar sağlayacaktır. Ülkemizde tüketimi en fazla olan kahve ve çay içeceklerinin, içildikten sonra kalan kahve telvesi ve çay posası atıklarının da fazla olacağı tahmin edilebilmektedir. Bu bağlamda bu çalışmada, kahve telvesi ve çay posası atıklarının biyogaz üretim potansiyeli araştırılmıştır. Atıkların karakterizasyon analizleri yapılmış ve çeşitli kombinasyonlarla biyokimyasal metan potansiyelleri ölçülmüştür. Çay posası atıklarının biyogaz üretim potansiyelinin kahve telvesine göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Çayın demlenmeden önceki hali ile kahvenin pişirilip içilmeden önceki halleri ile çay posası ve kahve telvesi halleri arasında karşılaştırma yapıldığında ise, çay posasının ham çaya göre metan potansiyelinin daha fazla olduğu, ancak kahve telvesinin ham kahveye göre metan üretim potansiyelinin daha az olduğu tespit edilmiştir. Aşı kullanılan numunelerde daha fazla metan çıkışı gözlemlenmiştir. Daha sonraki çalışmalar için, her iki atığa ön işlemlerin uygulanmasının biyogaz verimini arttıracağı düşünülmektedir. Ayrıca çay posası ve kahve telvesinin selülozik ve protein analizlerinin de yapılmasının yarar sağlayacağı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to the increasing rate of waste production in our country and in the world, the issues of what we can do with these wastes are also on the agenda. The management of wastes and the collection and evaluation of wastes in each area separately and according to their types gain importance day by day. In addition, obtaining energy from these wastes will be economically beneficial. It can be estimated that coffee and tea beverages, which are the most consumed in our country, will also have more coffee grounds and tea pulp wastes after drinking. In this context, in this study, the biogas production potential of coffee grounds and tea pulp wastes was investigated. Characterization analyzes of the wastes were made and biochemical methane potentials were measured with various combinations. It has been observed that the biogas production potential of tea pulp waste is higher than that of coffee grounds. When the state of tea before brewing is compared with the state of coffee before it is cooked and drunk, it has been determined that the methane potential of the tea residue is higher than the raw tea, but the methane production potential of the coffee grounds is less than the raw coffee. More methane output was observed in the samples using the vaccine. For further studies, it is thought that pre-treatment of both wastes will increase the biogas yield. In addition, it is suggested that cellulosic and protein analyzes of tea pulp and coffee grounds will be beneficial.