Performing flood and drought simulations by using coupled land surface and hydrologic models for climate and disaster resilient smart cities
İklim ve afete dirençli akıllı şehirler için arazi modeli ve hidrolojik modellerin bir arada kullanımı ile taşkın ve kuraklık benzeşimlerinin gerçekleştirilmesi
- Tez No: 857128
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ONUŞLUEL GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalışma, iklim ve afete dirençli akıllı şehirlerin kapasitesinin ve performansını arttırmak amacıyla Küçük Menderes Havzası örneğinde gelecek dönemler için nehir havzası simülasyonları gerçekleştirmek ve ardından kuraklık ve taşkın haritaları türetmek için bir Arazi Yüzey Modeli (LSM) ve hidrolojik modelleri entegre eden birleşik bir yaklaşım sunmaktadır. Nehir havzası için Değişken Sızma Kapasitesi (VIC) modeli ile Toprak ve Su Değerlendirme Aracı (SWAT) Modelini entegre eden birleşik bir yaklaşım çalıştırılmıştır. Modellerin kalibrasyonu ve validasyonu titizlikle gerçekleştirilmiş, ardından gelecekteki iklim modeli çıktıları kullanılarak 2025-2099 dönemi için kuraklık senaryoları derinlemesine incelenmiştir. Mikro havza ölçeğinde şiddet, süre ve büyüklüğü tanımlayan kuraklık haritaları oluşturulmuştur. Gözlenmiş veri ve grid tabanlı iklim verileri kullanılarak paralel kuraklık analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, VIC modeli ve Hidrolojik Mühendislik Merkezi'nin Hidrolojik Modelleme Sistemi (HEC-HMS) kullanılarak yapılan taşkın modellemesi, havza parametrelerini sağlamış ve taşkın hidrograflarının hesaplanmasını kolaylaştırmıştır. HEC-RAS hidrolik modeli kullanılarak gelecekteki taşkın yayılım haritaları, derinlik ve hız haritaları oluşturulmuş ve taşkının etkisi mekânsal olarak ortaya konmuştur. Bu taşkın ve kuraklık çalışmalarının sonuçları, risk değerlendirmelerinde ve iklimle ilgili zorlukları ve felaketleri ele almak için dirençli eylem planlarının formülasyonunda kullanılmak üzere kapsamlı bir veri tabanı oluşturmaktadır
Özet (Çeviri)
This study presents a combined approach that integrates a Land Surface Model (LSM) and hydrological models to perform river basin simulations for future periods in the Küçük Menderes Basin example and subsequently derive drought and flood maps in order to increase the capacity and performance of climate and disaster resilient smart cities. A coupled approach integrating the Variable Infiltration Capacity (VIC) model and the Soil and Water Assessment Tool (SWAT) Model are run for river basin. Calibration and validation of the models were rigorously conducted, followed by an in-depth examination of drought scenarios for the period 2025-2099 using future climate model outputs. Drought maps, delineating intensity, duration, and magnitude on a micro-basin scale, were generated. Parallel drought analyses utilizing observed and grid-based climate data were performed. Additionally, flood modeling, utilizing the VIC model and Hydrologic Engineering Center's Hydrologic Modeling System (HEC-HMS), provided basin parameters and facilitated the computation of flood hydrographs. Employing the HEC-RAS hydraulic model, future flood propagation maps, depth, and velocity maps were created, spatially revealing the impact of flooding. The outcomes of these flood and drought studies establish a comprehensive database for use in risk assessments and the formulation of resilient action plans to address climate-related challenges and disasters.