Momordica charantia özütünün mide kanseri hücreleriüzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of the cytotoxic and apoptotic effects of momordica charantia extract on gastric cancer cells
  1. Tez No: 857127
  2. Yazar: KÜBRA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM PİRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Ülkemizde Kudret Narı olarak bilinen Momordica charantia (MC) bitkisinin yararlı etkileri çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Toplum tarafından şifalı olarak değerlendirilen MC bitkisi zengin içeriği nedeniyle mide rahatsızlıkları ve diyabet gibi hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak kullanılmış ve kanser araştırmalarının odak noktası haline gelmiştir. Bu amaçla, bitkinin içeriğindeki bileşiklerin etkileri çeşitli kanser hücre hatlarında araştırılmış ve kanser hücrelerinde sitotoksik ve apoptotik etkinliklere sahip olabileceği gösterilmiştir. Mide kanseri, genetik ve çevresel faktörlerden kaynaklanan ve farklı evrelerde gelişen bir malignitedir ve tedavisi için geleneksel yöntemlerin yanı sıra alternatif veya tamamlayıcı tedavi seçenekleri üzerine araştırmalar devam etmektedir. Bu çalışmada, Kudret Narı bitkisinin meyvesinden elde edilen özütün mide kanseri hücre hattı (AGS) üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkinliği değerlendirilmiş ve yara iyileşmesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Materyal-Metot: Bu tezde, MC meyve özütünün mide kanseri hücre hattı AGS'de antitümör etkisi MTT (3- (4,5-dimetiltiyazol-2-il) -2-5-difeniltetrazolyum bromür), RT-PCR, Western Blot, yara iyileştirmesi deneyleri ile incelendi ve AGS hücrelerindeki morfolojik değişiklikler Tripan mavisi ile gözlendi..
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The medicinal effects of the Momordica charantia (MC) plant, known in our country as Kudret Narı, have been known since ancient times. MC plant, which is considered as medicinal by the society, has been used as a complementary treatment in diseases such as stomach disorders and diabetes due to its rich content and has become the focus of cancer research. For this purpose, the effects of the compounds contained in the plant have been investigated in various cancer cell lines and it has been shown that it may have cytotoxic and apoptotic activities in cancer cells. Gastric cancer is a malignancy caused by genetic and environmental factors and develops at different stages and research on alternative or complementary treatment options as well as traditional methods for its treatment continues. In this study, we evaluated the cytotoxic and apoptotic activity of the extract obtained from the fruit of the pomegranate plant on gastric cancer cell line (AGS) and investigated its effect on invasion ability. Material-Method: In this thesis, the antitumor effect of the MC fruit extract was investigated using MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2-5-diphenyltetrazolium bromide), RT-PCR, Western Blot, and wound healing experiments, and morphological changes on the AGS cells were observed using Trypan blue.