Ratlarda siyatik sinir yaralanmasında zeytin yaprağı ekstratının terapötik etkinliğinin araştırılması
Investigation of therapeutic efficacy of olive leaf extract in sciatic nerve injury
  1. Tez No: 857134
  2. Yazar: CAN KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFÜKAR KADİR SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma 32 adet erişkin Wistar Albino ırk dişi rat üzerinde gerçekleştirildi. Denekler KONTROL, SHAM, ZY200 VE ZY400 gruplarına ayrıldı. Deneklere klinik değerlendirmeler için skin prick test, sinir fonksiyon analizi için walking track test ve EMG ölçümleri anestezi altında yapıldı. Çalışmanın ilk günü denekler kontrol grubu hariç olmak üzere anestezi altında operasyona alınarak, sağ bacaktaki siyatik sinirleri eksplore edildi. Eksplore edilen siyatik sinirlere bulldog klemp yardımıyla 60 saniye boyunca kompresyon uygulanarak siyatik sinir hasarı oluşturuldu. SHAM grubuna herhangi bir ilaç verilmedi, ZY200 grubuna 200 mg/kg/gün; ZY400 grubuna ise 400 mg/kg/gün doz ile zeytin yaprağı ekstratı gavaj yoluyla 8 hafta boyunca verildi. Çalışmanın sonunda ratlar sakrifiye edilerek histopatolojik, biyokimyasal ve hemotoloji yönünden değerlendirmeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of olive leaf extract on sciatic nerve damage of rats. The investigation conducted on 32 adult female rats. Groups were divided into four groups as CONTROL, SHAM, ZY200 and ZY400. For clinical evaluations skin prick test, walking track test for sciatic functional index and EMG measurements performed on the subjects under anesthesia. The subjects applied general anesthesia on the first day with followed exploration of sciatic nerve on right legs of subjects except control group. The explorated sciatic nerves clembed with bulldog clamb for 60 seconds for make sciatic nerve injury. The sham group was not given any medication. 200 mg/kg/day to the ZY200 group; The ZY400 group was given olive leaf extract via gavage at a dose of 400 mg/kg/day for 8 weeks. At the end of the study, the rats were sacrificed, and histopathological, biochemical, and hematological evaluations were conducted.