Multiple skleroz tanılı bireylerde öz yönetim yetkinliği ile depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between self-management competence and depression in individuals diagnosed with multiple sclerosis
- Tez No: 857133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELÇİN BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nöroloji, Psikiyatri, Nursing, Neurology, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Multiple Skleroz (MS) merkezi sinir isteminde inflamasyon ve miyelin kılıfın zarar görmesiyle ortaya çıkan nöroimmun, kronik bir hastalıktır. (Karadakovan ve Etiaslan, 2010). Genç yaşlarda ortaya çıkması ilerleyen dönemde depresyona ve bireylerde hastalığı yönetmede çeşitli sorunlara yol açmaktadır. (Tel ve ark. 2014). Öz yönetim yetkinliğinin azalması bireylerin hastalık yönetim gücünü düşürmektedir. Bununla birlikte stresle baş etmede zorlanma, psikososyal gereksinimlerde artma, depresyon ve anksiyeteye yatkınlık gibi birçok soruna neden olmaktadır. Bu araştırma Multiple Skleroz tanılı bireylerin öz yönetim düzeylerinin depresyon ile ilişkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışmaya 350 birey dahil edildi. Bireylere tanıtıcı bilgi formu ve hastalık bilgi formunu doldurulduktan sonra Multiple Skleroz Öz Yönetim Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği uygulandı. Veriler SPSS istatistik paket programlarında değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada toplam 350 kişi yer almıştır. 105 (%30) kişi erkek 245 (%70) kadındı.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a neuroimmune, chronic disease caused by inflammation in the central nervous system and damage to the myelin sheath (Karadakovan and Etiaslan, 2010). Its occurrence at a young age leads to depression in the later period and various problems in managing the disease in individuals (Tel et al. 2014). Decreased selfmanagement competence reduces the disease management power of individuals. In addition, it causes many problems such as difficulty in coping with stress, increased psychosocial needs, and susceptibility to depression and anxiety. This study was conducted to investigate the relationship between self-management levels and depression in individuals diagnosed with Multiple Sclerosis. Method: The study included 350 individuals. After completing the descriptive information form and disease information form, the Multiple Sclerosis Self-Management Scale and Beck Depression Scale were administered to the individuals. Data were evaluated using SPSS statistical package programs. Results: A total of 350 participants took part in the study. 105 (30%) were male and 245 (70%) were female.