Sporcularda yeniden yaralanma endişesinin nedenleri anketi'nin Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability of the causes of reinjury worry questionnaire in athletes
  1. Tez No: 857190
  2. Yazar: TÜRKÜ ASYA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ZİYA KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş-Amaç: Yeniden Yaralanma Endişesinin Nedenleri Anketi'nin (YYENA) Türkçe'ye çevrilerek psikometrik özelliklerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 60 sporcu (41 kadın) dahil edildi. İç tutarlılık Cronbach alfa ile ölçüldü ve test-tekrar test güvenilirliği anket iki alt grup içerdiği için tüm sorular (YYENA), rehabilitasyona bağlı endişe (YYENA-Rehabilitasyon) ve rakibe bağlı endişe (YYENA-Rakip) için ayrı ayrı olacak şekilde sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) kullanılarak değerlendirildi. Geçerlilik analizi için YYENA, YYENA-Rehabilitasyon YYENA-Rakip ve TKÖ (Tampa Kinezyofobi Ölçeği) skorları ilişkilendirildi. Bulgular: Güvenirlik analizleri sonucunda Cronbach's alpha katsayısı YYENA için α=0,899 ölçümler arası sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) 0,880 bulundu. YYENA-Rehabilitasyon için ICC= 0,860 (95% CI: 0,695-0,935) ve YYENA-Rakip için ICC=0,801 (95% CI: 0,576- 0,907) bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: The aim of this study was to translate the The Causes of Re-injury Worry Questionnaire (CR-IWQ) into Turkish and examine its psychometric properties. Material-Methods: 60 athletes (41 women) were included in the study. Internal consistency was measured with Cronbach's alpha, and test-retest reliability was determined by the intraclass correlation coefficient (ICC) for all items, separately for worry due to rehabilitation (CR-IWQ-Rehabilitation) and worry due to opponent (CR-IWQ-Opponent), since the survey included two subgroups. In construct validity analysis; for all items, CRIWQ-Rehabilitation, CR-IWQ-Opponent and TKS (Tampa Kinesiophobia Scale) scores. Results: As a result of the reliability analysis, Cronbach's alpha coefficient was found to be α=0.899 for CR-IWQ and the intraclass correlation coefficient (ICC) between measurements was 0.880. For CR-IWQ-Rehabilitation, ICC= 0.860 (95% CI: 0.695-0.935) and for CRIWQ-Opponent, ICC=0.801 (95% CI: 0.576-0.907) were found.