Huzurevinde yaşayan bireylerde COVİD-19'un fiziksel aktivite düzeyi, hareket etme korkusu, denge ve düşme korkusu üzerine etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of COVİD-19 on the level of physical activity, fear of moving, balance and fear of falling in individuals living in nursing homes
- Tez No: 857189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELNUR NARİN ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, huzurevinde yaşayan bireylerde COVID-19'un fiziksel aktivite düzeyi, hareket etme korkusu, denge ve düşme korkusu üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya, 51 COVID-19 geçiren ve 51 COVID-19 geçirmeyen olmak üzere toplam 102 yaşlı birey dahil edildi. Bireylerin fiziksel aktivite düzeyi, hareket etme korkusu, denge ve düşme korkusu sırasıyla, Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Skalası (PASE), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Tinetti Denge ve Yürüme Testi (TDYT), Uluslararası Düşme Etkinlik Skalası (UDES) ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda, COVID-19 geçiren ve COVID-19 geçirmeyen gruplar arasında fiziksel aktivite düzeyi, hareket etme korkusu, denge ve düşme korkusu verileri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır (p>0.05) ancak, COVID-19 geçiren bireylerin fiziksel aktivite düzeyi ve dengelerinin daha olumsuz şekilde etkilendiği görülmüştür. Bu çalışma, COVID-19'un huzurevinde yaşayan bireyleri olumsuz şekilde etkilediğini göstermektedir. COVID-19'un olumsuz etkilerini azaltmak için bireysel fizyoterapi programlarının artırılması ve ayrıca, gelecekte yaşanabilecek pandemi durumlarında yaşlı bireylerin erken fizyoterapi programlarıyla desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of COVID-19 on the level of physical activity, fear of moving, balance and fear of falling in individuals living in nursing home. A total of 102 elderly individuals, 51 of whom had COVID-19 and 51 had not had COVID-19, were included in the study. The the level of physical activity, fear of moving, balance and fear of falling were evaluated using the Physical Activity Scale for the Elderly (PASE), Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), Tinetti Balance and Gait Test (TBGT), Falls Efficacy Scale-International (FES-I), respectively. As a result of the study, no statistically significant difference was found between the COVID-19 and non-COVID-19 groups in terms of the level of physical activity, fear of moving, balance and fear of falling data (p>0.05), however, it was found that the physical activity level and balance of individuals who have COVID-19 were more negatively affected. This study shows that COVID-19 negatively affects individuals living in a nursing home. We believe that individual physiotherapy programs should be increased in order to reduce the negative effects of COVID-19, and in addition, elderly people should be supported with early physiotherapy programs in future pandemic situations.