Romatoid artritli hastalarda servikal stabilizasyon egzersizlerinin servikal propriosepsiyon, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of cervical stabilization exercises on cervical proprioception, fuctional status, and quality of life in patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 857221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç̧: Bu araştırmanın amacı romatoid artrit (RA) hastalarında servikal stabilizasyon egzersizlerinin servikal propriosepsiyon, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemekti. Yöntem: Hastalar servikal eklem pozisyonlama hatası, boyun ile ilgili fonksiyonel durum (Boyun Özür İndeksi), genel fonksiyonel durum (Sağlık Değerlendirme Anketi) ve hastalıkla ilgili yaşam kalitesi (Romatoid Artrit Yaşam Kalitesi Ölçeği) açısından değerlendirildi ve sonrasında egzersiz ve kontrol gruplarına randomize edildi. Egzersiz grubundaki hastalar rutin ilaç tedavilerine ek olarak altı hafta boyunca haftada üç kez ilerleyici servikal stabilizasyon egzersizlerini içeren video tabanlı bir ev egzersiz programını uyguladı. Kontrol grubundaki hastalar ise yalnızca rutin ilaç tedavilerine devam etti. Başlangıç değerlendirmesini takip eden altı haftanın sonunda her iki grupta da değerlendirmeler tekrar edildi. Bulgular: Çalışma, egzersiz grubunda 14 (10 kadın, ortanca yaş= 61,0 (IQR 25/75= 60,0/63,8) yıl), kontrol grubunda 12 RA (9 kadın, ortanca yaş= 55,5 (IQR 25/75= 52,3/61,0 yıl) hastası ile tamamlandı. Değerlendirilen tüm parametreler açısından egzersiz grubunda anlamlı gelişmeler elde edilirken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study was to examine the effects of cervical stabilization exercises on cervical proprioception, functional status, and quality of life in patients with rheumatoid arthritis (RA). Method: Patients were evaluated regarding cervical joint positioning error, neck functional status (Neck Disability Index), general functional status (Health Assessment Questionnaire), and disease-related quality of life (Rheumatoid Arthritis Quality of Life Scale), and then were randomized to exercise and control groups. Patients in the exercise group performed a video-based home exercise program consisting of progressive cervical stabilization exercises three times/week for six weeks in addition to their routine medication. The patients in the control group continued their routine medication only. Evaluations were repeated in both groups at the end of six weeks following the baseline evaluation. Results: The study was completed with 14 RA patients (10 female, median age= 61.0 (IQR 25/75= 60.0/63.8) years) in the exercise group and 12 RA patients (9 female, median age= 55.5 (IQR 25/75= 52.3/61.0 years)) in the control group. While significant improvements were obtained in the exercise group in terms of all evaluated parameters (p0.05).