Mezuniyet öncesi tıp fakültesi eğitiminde travma ultrasonografisinin yer alması
Including trauma ultrasonography in pre-graduate medical school education
- Tez No: 857289
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Sağlık Eğitimi, Emergency Medicine, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmanın iki farklı amacı vardır. Birincisi mezuniyet öncesi tıp fakültesi öğrencilerine genişletilmiş acil travma ultrasonografi eğitimi vererek mezun olduklarında yetkin bir şekilde ultrason kullanarak hastaların tanı ve tedavilerini gerçekleştirebilmeleridir. İkinci amacı ise acil serviste travma değerlendirilmesi eğitiminde ultrasonografiyi eğitsel bir yardımcı olarak kullanarak travma değerlendirmesini daha iyi anlamalarını sağlamaktır. Yöntem: Çalışmamız iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama pre-test ve post-test içeren deneysel bir eğitim çalışması olarak planlanmıştır. İkinci aşama yapılan kuramsal ve uygulamalı eğitimlerin çoktan seçmeli test sınavı ve uygulama sınavı ile değerlendirilmesi şeklinde düzenlenmiştir. Eğitimler sonrasında memnuniyet anketi doldurmaları istenmiştir. Bulgular: Çalışma grubu toplam 66 beşinci sınıf öğrencisinden oluşmaktaydı. Öğrencilerin %47'si erkek, %53'ü, kadındır. Çalışma grubunun pre-test puanı 84,55 iken, post-test puanı 92,12'dir. Çoktan seçmeli soru sınavından 94,9±9,6, DOPS'dan 93,6 yazılı puanı 88,24 sözlü sınavdan 91,4 staj puanı ortalaması 89,7'dir. Öğrencilerin pre-test puan ortalaması 84,6±19,2 iken, posttest ortalama puanı 92,1 'e yükselmiştir. İki ortalama arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Ultrasonografi eğitimleri sonrası yapılan çoktan seçmeli test sınavında öğrencilerin tamamı 60 ve üzerinde not almıştır. Yine aynı şekilde eğitimler sonrasında yapılan uygulama sınavında öğrencilerin tamamı 60'ın üzerinde not almıştır. Sonuç: Bu çalışma mezuniyet öncesi tıp fakültesi öğrencilerinin ultrasonografi eğitimlerine bilgi ve beceri olarak hazır olduklarını göstermiş ve mezuniyet öncesi tıp fakültesi eğitiminde klinik stajlarda eğitsel bir yardımcı olarak ultrasonografinin kullanılmasının verilen eğitimlere ilginin ve memnuniyetin artırdığını ve derin öğrenme sağladığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study has two different aims. The first is that by giving extended emergency trauma ultrasonography training to undergraduate medical school students, they can diagnose and treat patients competently using ultrasound when they graduate. The second aim is to provide a better understanding of trauma assessment by using ultrasonography as an educational aid in trauma assessment training in the emergency department. Method: Our work consists of two stages. The first phase is planned as an experimental training study that includes pre-test and post-test. The second stage is organized as the evaluation of theoretical and practical trainings with multiple choice test exam and practice exam. After the training, they were asked to fill out a satisfaction questionnaire. Results: The study group consisted of a total of 66 fifth grade students. 47% of the students are male, 53% are female. While the pre-test score of the study group was 84.55, the post-test score was 92.12. 94.9 from multiple-choice exam, 93.6 from DOPS, 88.24 from written exam, 91.4±5.3 from oral exam, 89.7± from internship score 5.7. While the pre-test mean score of the students was 84.6±19.2, the post-test mean score increased to 92.1±18.5. There is a statistically significant difference between the two means. All of the students scored 60 and above in the multiple-choice test after the ultrasonography training. Likewise, in the practice exam held after the training, all of the students scored above 60. Conclusion: This study showed that undergraduate medical school students are ready for ultrasonography education in terms of knowledge and skills and revealed that the use of ultrasonography as an educational assistant in clinical internships in undergraduate medical school education increases the interest and satisfaction in the education given and provides deep learning.