Development of a novel humanized bioactive monoclonal antibody against HER2
HER2'ye karşı insanlaştırılmış yeni bioaktif monoklonal antikor geliştirilmesi
  1. Tez No: 857291
  2. Yazar: AYBİKE ERDOĞAN ATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ KARACA EREK, PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Biotechnology, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genom Bilimleri ve Moleküler Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
HER2 (insan epidermal büyüme faktörü reseptör 2) bir tirozin kinaz reseptörüdür ve aktive olması sonucu çoğalma, hayatta kalıma, hücre farklılaşmasına ve anjiyogenez gibi birçok sinyal yolunu tetikler. HER2'nin aşırı ifadesi meme kanseri, akciğer, mide, kolon kanseri gibi pek çok kanser türünde görülmektedir. Membran lokalizasyonu ve HER2'nin farklı kanserlerin oluşmasındaki moleküler rolü onu biyofarmasötik tedaviler için gözde hedeflerden biri yapmaktadır. Trastuzumab ve pertuzumab, HER2 aşırı eksprese eden kanserleri tedavi etmek için sıklıkla kullanılan iki insanlaştırılmış monoklonal antikordur. Bu yaygın olarak kullanılan monoklonal antikorlar HER2 üzerindeki farklı epitopları tanır. Bu iki monoklonal antikorun kombinasyonu HER2 sinyalini sadece trastuzumab veya pertuzumabdan daha etkili bir şekilde bloke eder. Bu çalışmada HER2 pozitif kanserlerde alternatif veya ikili tedavilerde kullanılmak üzere antikor geliştirmeyi hedefledik. chBH2 olarak adlandırdığımız, HER2'ye karşı fare-insan monoklonal antikoru geliştirdik. chBH2 antikoru ifade edildi ve biyokimyasal karakterizasyonu hem trastuzumab hem de pertuzumab ile karşılaştırmalı yapıldı. chBH2, trastuzumab ve pertuzumabın tanıdığından farklı bir epitopu tanımaktadır. Fare-insan antikoru chBH2, hem rekombinant hem de doğal HER2'ye fare formu olan BH2 kadar etkili bir şekilde bağlanır. Saflaştırılmış chBH2, rekombinant HER2 ve HER2 aşırı eksprese eden hücrelere trastuzumab ve pertuzumaba benzer bir afinite ile bağlanır. chBH2, HER2 aşırı eksprese eden hücre hattı NCI-N87'de önemli büyüme karşıtı etki göstermiştir. chBH2 trastuzumab ile kombine edildiğinde, trastuzumab ve pertuzumab kombinasyonunun büyüme karşıtı etkisinden daha üstün olan in vitro sinerjik etki göstermiştir. chBH2, HER2 aşırı eksprese eden tümörlere karşı trastuzumab ile kombinasyon halinde kullanılma potansiyeline sahiptir, çünkü chBH2 HER2'yi trastuzumabın bağlandığından farklı bir bölgeden tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
HER2 (human epidermal growth factor receptor 2) is a tyrosine kinase receptor and its activation triggers multiple signaling pathways including proliferation, survival, cell differentiation and angiogenesis. HER2 overexpression is observed in many types of cancer, including breast cancer, lung cancer, gastric cancer and colon cancer. The membrane localization and the molecular role of HER2 in the development of different cancers make it one of the favorite targets for biopharmaceutical therapies. Trastuzumab and pertuzumab are two humanized monoclonal antibodies that are frequently used to manage HER2 overexpressing cancers. This widely used monoclonal antibodies recognize different epitopes on HER2. The combination of these two monoclonal antibodies blocks HER2 signaling more effectively than trastuzumab or pertuzumab alone. However, the clinical efficacy of these treatments is limited due to the acquisition of resistance in patients over time. In this study, we aimed to develop antibodies to be used as alternative or dual therapies in HER2 positive cancers. We developed mouse-human monoclonal antibody against HER2 called chBH2. chBH2 antibody was expressed and its biochemical characterization was performed in comparison with both trastuzumab and pertuzumab. chBH2 detects an epitope that is different from those that trastuzumab and pertuzumab recognize. Mouse-human antibody, chBH2 binds as efficiently as its full mouse form, BH2 to both recombinant and native HER2. Purified chBH2 binds to recombinant HER2 and HER2 overexpressing cells with an affinity also similar to trastuzumab and pertuzumab. chBH2 showed significant anti-growth effect in HER2 overexpressing cells line, NCI-N87. When chBH2 was combined with trastuzumab, they showed in vitro synergistic effect which was superior to the anti-growth impact of the trastuzumab and pertuzumab combination. chBH2 has the potential to be used in combination with trastuzumab against HER2 overexpressing tumors since chBH2 recognizes HER2 at a different site than trastuzumab binds.