Yerlilerin göçmenlere ve yeniden dağıtım politikalarına yönelik tutumlarının analizi: Almanya vakası üzerine
Analysis of natives' attitudes towards immigrants and redistribution policies: A case study of Germany
  1. Tez No: 857341
  2. Yazar: IMANE HABITOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Fuat GÜLLÜPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünya ekonomisi bilimin evrimiyle birlikte gelişmekte, tarımdan sanayileşmeye ve ardından küreselleşmeye doğru ilerlemektedir. Ekonomik küreselleşmeyi kabullenmek daha kolay olsa da, ev sahibi toplumların gelen göçmenleri kabullenmesi konusunda aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Toplumun biz ve onlar olarak bölünmesi ve sosyal kontrolü diğerine kaptırma korkusu, özellikle Almanya gibi sosyal refah sistemi ile karakterize edilen bir ülkede, yerlilerin göçmenlerle fırsat ve kaynak paylaşımını reddetmesine yol açabilir. Bu nedenle, bu tezde Almanya'nın göç deneyimini anlamak için Almanya'daki göç tarihine genel bir bakış atmaktayız, ardından yıllar içinde artan yabancı doğumlu bireylerin oranının yerlilerin yeniden dağıtımı desteklemesini veya reddetmesini nasıl etkilediğini analiz etmekteyiz. Hipotezimizi farklı kontrol değişkenleri ve ana bağımsız değişkenimiz (yabancı doğumluların payı) ile seçilen değişkenler arasındaki etkileşimleri kullanarak test etmekteyiz. Çalışmamızı hem ESS hem de OECD'nin 2002 ve 2018 yılları arasındaki verilerini kullanarak sürdürmekteyiz. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, Almanya'da yabancı doğumluların payı arttıkça yerlilerin yeniden dağıtıma olan desteğinin azaldığı ortaya konmuştur ve bu sonuçlar, ana bağımsız değişkenimiz olan göçmenlerin payı ile yerlilerin göçün ekonomik etkisine ilişkin algısı ve yerlilerin aynı/farklı ırk göçüne desteği gibi diğer değişkenler arasında farklı etkileşimler içeren modellerde da dahil olmak üzere tüm regresyon modellerinde geçerli olmuştur.
Özet (Çeviri)
The world economy has been evolving with the evolution of science, moving from agriculture to industrialization and then to globalization While it is easier to accept an economic globalization, the same can not be said on the acceptance of hosting societies to the incoming immigrants. A division of society into us and them, and the fear of losing social control to the other might lead to the natives'rejection of sharing opportunities and resources with immigrants. Therefore, in this thesis we are having an overall look at the history of immigration in Germany, to understand the German experience with immigration and its strategies, then we are analysing how the increasing share of foreign born through the years affect the natives support or rejection to redistribution. We are testing our hypothesis using different control variables, and interactions between our main independent variable (share of foreign born) and chosen variables. We are pursuing our study using data both from the ESS and OECD of the years from 2002 and 2018. Our results have revealed that as the share of foreign-born increases in Germany the natives support for redistribution decreases, and these results prevailed in all the regression models, even those models that included different interactions between our main independent variable, share of immigrants, and other variables such as the perception of the natives on the economic effect of immigration, and the support of natives to same/different race migration.