Anonim şirketlerde genel kurulun toplantıya çağrılması esasları
Principles for calling the general assembly to a meeting in joint stock companies
- Tez No: 857422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmaya konu olan, anonim şirketler genel kurul toplantısına çağrının ve usulüne uygun yapılmayan çağrı sonucunda alınan genel kurul kararlarının karşı karşıya kaldığı yaptırım türlerinin hem 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde hem de 6762 Sayılı Eski Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde benzer şekilde ele alınıp düzenlendiği ve fakat gelişen teknolojiye ve yoğunlaşan iş hayatına uyum sağlama gayretiyle 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununda birtakım güncellemeler yapılarak yeni düzenlemelere yer verildiği görülmektedir. Bu aşamada kanunkoyucunun güncel ve teknolojik olgulara uyum sağlama amacıyla ilk kez 01.07.2012 tarihinde Türk Ticaret Kanununun 1527. maddesi ile kanunda yerini alan anonim şirketler genel kurul toplantısının fiziki ortamda yapılmasından fark yaratmayacak şekilde elektronik ortamda yapılması hususunun düzenlenmesi örnek gösterilebilir. Çalışmamızda anonim şirketler genel kurulunun toplantıya çağrılması esasları değerlendirilirken, incelen ve üzerinde durulmasında fayda görülen hususları şu şekilde sıralayabiliriz: (i) anonim şirketler genel kuruluna yapılan çağrının hukuki niteliği, statüsü ve işbu çağrının kimler tarafından yapılabileceği (ii) genel kurulun toplanması amacıyla yapılan çağrının şekli (iii) anonim şirket genel kurulunun toplanması, toplantının eksiksiz ve kanuna uygun şekilde gerçekleşmesi için toplantı öncesinde yapılması gereken iş ve işlemler (iv) ve nihayetinde çağrı kurallarına aykırı şekilde toplanan genel kurul toplantısında alınan kararların hükümsüzlük halleri (v) çağrı esaslarında yapılan eksiklik ya da hataların güncel Yargıtay kararları çerçevesinde değerlendirilmesi (vi) sorumluluk hususunun ele alınması
Özet (Çeviri)
The subject of the study is that the types of sanctions faced by the call to the general assembly meeting of joint stock companies and the general assembly decisions taken as a result of the improper call are handled and regulated in a similar way both within the framework of the Turkish Commercial Code No. 6102 and the Old Turkish Commercial Code No. 6762, but due to the developing technology. It is seen that some updates have been made and new regulations have been included in the Turkish Commercial Code No. 6102 in an effort to adapt to the intensifying business life. At this stage, in order to adapt to current and technological facts, the legislator's regulation of the general assembly meeting of joint-stock companies, which took its place in the law for the first time on 01.07.2012 with Article 1527 of the Turkish Commercial Code, to be held electronically, in a way that does not make any difference from being held in physical environment, can be given as an example. While evaluating the principles of calling the general assembly of joint stock companies to a meeting in our study, we can list the issues that are examined and deemed useful to focus on as follows: (i) the legal nature and status of the call to the general assembly of joint stock companies and by whom this call can be made (ii) the form of the call made for the purpose of convening the general assembly. (iii) the convening of the general assembly of the joint stock company, the work and transactions that must be carried out before the meeting in order for the meeting to be held completely and in accordance with the law (iv) and finally the invalidity of the decisions taken at the general assembly meeting held in violation of the call rules (v) deficiencies or deficiencies in the call principles evaluation of errors within the framework of current Supreme Court decisions (vi) addressing the issue of liability.