Özengen müzik eğitimi kurumlarında öğrencilerin çalgı seçimlerini belirleyen etmenler (İzmir ili örneği)
The factors on instrument choices of the students in amateur music education institutes (Sample of İzmir)
  1. Tez No: 857421
  2. Yazar: SILA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE FİLİZ YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Özengen müzik eğitimi kurumları, genel müzik ve mesleki müzik eğitimi veren kurumlar arasında köprü görevi gören ve günümüzde ihtiyaç doğrultusunda sayıları giderek artan eğitim merkezleridir. Bu kurumların amacı her yaştan bireyin gönüllülük esasına dayalı olarak çalgı eğitimine ulaşabilmesi ve eğitim alabilmesidir. Bu araştırmada, özengen müzik eğitiminde kurum sahibi, öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda öğrencilerin çalgı seçimlerini belirleyen etmenlerin saptanması amaçlanır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi kapsamında durum çalışması deseninde tasarlanmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Veriler İzmir ili içerisindeki özengen müzik eğitimi kurumlarında kurum sahipleriyle, öğretmenlerle ve öğrencilerle yapılan yarı kurgulu görüşmeler ile toplanmış ve içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonucunda, özengen müzik eğitimi kurumlarında öğrencilerin çalgı seçiminde kurumsal yaklaşımlar, öğrencilerin çalgı seçimini belirleyen etmenler, en çok tercih edilen çalgılar, öğrencilerin çalgı öğrenme kazanımları, öğrencilerin çalgı öğrenmede yaşadıkları zorluklar ile ilgili bulgular elde edilmiştir. Özengen müzik eğitimi kurumlarının daha nitelikli ve kaliteli bir eğitim sunabilmesi için eğitimin mesleki donanıma sahip öğretmenler ve kurum sahipleri tarafından verilmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Amateur music education institutes are the centres which serve as a bridge between general and professional music education institutes, and consequently which are increasing in number. The aim of amateur music education institutes is offering service to people from all ages who wish to learn playing instrument on a voluntary basis. In this work, the factors on instrument choices of the students analyzed by the views of the owners, teachers and students of amateur music education institutes. The work is designed in a case study within qualitative research. The sample is determined in purposive sampling method. The data is collected by semi-structured interviews with the owners, teachers and students of amateur music education institutes in İzmir and is analyzed by content analysis. According to the results of the research, findings have gained about the institutional attitutes about instrument choices of the students in amateur music education institutions, the factors which defines the preference of instrument choices of the students, the most prefered instruments in amateur music education instutions, the learning outcomes and the difficulties of having instrument education in amateur music institutions for the students. As a result, it can be said that instrument education of good quality in amateur music education institutes should be simply possible if owners and teachers have full complement in their profession.