Edremit ovası yeraltısuyu akımı sonlu farklar modeli
- Tez No: 8575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Edremit ovasında hidro jeo lo j i k sistemi benzeştiren bir matematiksel modelin hazırlanması ve sistemin model yar dımıyla değişen fiziksel koşullara gösterdiği tepkinin belirlenmesini amaçlayan bu çalışmada» yeraltısuyu taşı yan formasyonların hidrolik ve geometrik yapısı, hidrolik parametrelerin alansal yayılımları ve beslenim-boşal ım ilişkileri belirlenmiştir. Edremit ovasında hidro jeoloji k sistem, Edremit ve Havran çaylarının taşıdığı blok» çakıl, kum ve kil boyutundaki malzemelerin meydana getirdiği Kuvaterner yaşlı alüvyon birimden oluşmaktadır. iki ayrı tür akiferin yeraldığı ovada, akarsuların ovaya girişlerinde meydana getirdikle ri birikinti konilerinin yayılım gösterdiği bölgede ser best akifer, Bostancı köyü ile Edremit körfezi arasında kalan alanda da kalınlığı yer yer 25 metreyi aşan kil tabakasının sebep olduğu basınçlı bir akifer bulunmakta dır. Yağiştan ve yüzeysel akıştan süzülme ile beslenen serbest akifer, aynı zamanda basınçlı akiferinde beslenim bölgesini oluşturmaktadır, iki akifer arasındaki sınır kuyu loğları ve yeral ısuyunun trityum ve oksijen-lB içeriğine bağlı olarak belirlenmiştir. Sonlu farklar yönteminin kullanıldığı model çalışmasında akifer alanı 25x26 hücreye bö lünmüs-tür. Yağıştan beslenme, buharlaşma kayıpları, kuyular, denize boşalım ve akarsu-akif er ilişkilerinin benzeşt ir i d i ğ i modelde 1984-1985 su yıllarında kalibrasyon, 1987-1988 su yıllarında ise öngörü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, preparation of the mathematical model for the simulation of the hydrogeologic system in Edremit plain and determination of the responses of this system to the changing physical conditions are indented and hydraulic and geometric structures of the water bearing formations, spatial distributions of hydraulic parameters and recharge-discharge relations have been determined. In Edremit plain, the hydrogeologic system is generated from Quaternary aged alluvium formed by the detritics of Edremit and Havran streams. Two different types of aquifers occur in the plain; one is the water table aquifer in the region covered by alluvium fans which are deposited by the streams where they enter the plain and the second is the confined aquifer located between Bostancı village and Edremit bay and brought about by the clayey horizons with a thickness up to 25 meters at some sites. The water table aquifer is recharged by infiltration from precipitation and surface run-off, forming the recharge area of the confined aquifer. The border between two aquifers has been drawn by means of well logs and isotopic composition of groundwater. Finite difference method has been used in this model study and the aquifer area has been discretized into 25x26 cells. The model simulating recharge from precipitation» evaporation losses, wells, discharge into sea and aquifer-river relations were calibrated for the water years 1984-1985 and head distributions of the 1987-198B water years were predicted.