Kağızman (Kars)'ın güneybatısında kalan sahada derekumundaki Cu-Zn-Co-Ni-As elementlerinin jeokimyasal dağılımı
- Tez No: 8576
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMİN KÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, Kağızman'ın (Kare) güneybatısında kalan bölgede Cu, Zn, Co, Ni ve Ab 'in derekumundaki jeokimyasal dağılımının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, yaklaşık 290 km*'lik alanda Cu, Zn, Co, Ni ve As 'in dağılımını incelemek için 310 adet derekumu örneği alınmıştır. Alınan örneklerden Cu, Zn, Co, Ni ve As analizleri yaptırılarak, veriler istatiksel olarak değerlendirilmiştir. istatiksel ve alansal değerlendirme sonucunda bakır için aritmetik normal iki topluluk, çinko için logaritmik normal iki topluluk, kobalt için logaritmik normal tek topluluk, nikel için aritmetik normal iki topluluk ve arsenik için logaritmik normal iki topluluk elde edilmiştir. Belirlenen istatistiksel toplulukların alansal dağılımları, verilen haritalar üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in the region southwest of KaQizman in an attempt to determine geochemical distributions of Cu, Zn, Co, Ni and As in stream sediments. With these objectives, 310 stream sediments samples were collected from an area covering approximately 290 sq.km. Data obtained from these samples, were then evaluated statistically and regionally. The findings of this study indicate the presence of a two arithmetic normal populations for copper, a mixture of two logarithmic normal populations for zinc, a single logarithmic normal population for cobalt, a mixture of two arithmetic normal populations for nickel and a mixture of two logarithmic normal populations for arsenic. Areal distributions representing each population are shown on the maps.