İstanbul'da afet sonrası geçici konut iç mekan tasarım ilkeleri
Interior design principles of post-disaster temporary housing in İstanbul
  1. Tez No: 857503
  2. Yazar: SENA BURÇE METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DEVRİM IŞIKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kalabalık nüfusa ve yoğun iş temposuna eşlik eden çarpık kentleşme sebebiyle İstanbul için deprem ciddi bir tehlike unsurudur. Olası bir deprem durumunda İstanbul'un merkezi semtleri önemli ölçüde etkilenmesi ve bunun da beraberinde barınma sorununu getirmesi öngörülmektedir. Bu tez çalışmasında İstanbul'da olası bir deprem durumunda kullanılacak olan geçici konutların kullanıcı ile ilişkisi ve iç mekan standartları irdelenmiştir. İlk aşamada İstanbul ve dünyanın çeşitli yerlerinde afet sonrası geçici konut örnekleri incelenerek analiz edilmiştir. Kullanıcı perspektifi ile ilgili destek vermesi açısından İstanbul'da yaşayan 173 kişi ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. İstanbul'un deprem ile ilişkisini ve barınma problemini daha iyi analiz edebilmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü, Beyoğlu, Eyüp, Fatih ve Kadıköy ilçe belediyelerinin afet ile ilgili yetkili birimleri ile yüz yüze röportajlar halinde yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Tasarım konusunda fikir alabilmek için bu çalışmada incelenen örnekler arasında yer alan Hope on Water projesini ortaya çıkaran SO? Mimarlık kurucu ortağı Sevince Bayrak ile çevrimiçi ortamda yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Tez sonucunda belirlenen problemlere çözüm niteliğinde İstanbul özelinde afet sonrası geçici konutlar için iç mekân tasarım ilkeleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to chaotic urbanization accompanying a dense population and intense work pace, earthquakes pose a serious threat to Istanbul. In the event of a possible earthquake, it is anticipated that the central districts of Istanbul will be significantly affected, leading to housing problems. This thesis examines the relationship between users and temporary housing to be used in the event of a possible earthquake in Istanbul, along with interior space standards. Initially, examples of post-disaster temporary housing in Istanbul and various locations worldwide were examined and analyzed. A survey involving 173 residents of Istanbul was conducted to provide support from a user perspective. To better analyze Istanbul's relationship with earthquakes and housing problems, interviews were conducted face-to-face with the disaster-related authorities of Istanbul Metropolitan Municipality Urban Transformation Directorate and the district municipalities of Beyoğlu, Eyüp, Fatih, and Kadıköy. An online interview was also conducted with Sevince Bayrak, co-founder of SO? Architecture, which developed the Hope on Water project among the examples studied in this research. As a solution to the identified problems, an interior design guide for post-disaster temporary housing in Istanbul has been created as a result of this thesis.