EVALUATION OF FLOOD ANALYSIS UTILIZING THE HEC-RAS MODEL
TAŞKIN ANALİZİNİN HEC-RAS MODELİ KULLANILARAK DEĞERLENDİRİLMESİ
  1. Tez No: 857520
  2. Yazar: ABDULLAH ELHALAF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Suriye, sadece kuraklık ve çölleşme değil, aynı zamanda tekrarlayan sel olaylarını da içeren bir dizi doğal tehlike ile karşı karşıyadır. Bu kırılganlığı gösteren etkileyici bir olay Şubat 2015'te meydana geldi, Latakia'daki Al Kabeer Al Shemali Nehri'nin taşması sonucu dört kişilik bir ailenin trajik bir şekilde boğulmasıyla sonuçlandı. Bu sel olayı, nehir yatağı boyunca her iki tarafındaki narenciye bahçelerini ve sera alanlarını su altında bıraktı. Araştırma, Latakia, Suriye'deki Al Kabeer Al Shemali Nehri'ndeki sel sırasındaki akış davranışını incelemekte ve HEC-RAS yazılımını kullanarak çeşitli olasılık senaryolarına dayalı sular altında kalma haritaları geliştirmektedir (üç belirli geri dönüş aralığı ve üç farklı su seviyesi senaryosu için). Sular altında kalan alanlar, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) araçları ve kontur çizgileri için Dijital Yükseklik Modelleri (DEM) kullanılarak tanımlandı. Bulgular, nehir boyunca tarım sektörü ve kentsel tesislerin sel etkilerine son derece savunmasız olduğunu gösterdi ve nehrin sel tehlikelerine açık olduğunu öne sürdü. Ayrıca, sonuçlar, sel yoğunluğu beklenen maksimum değerleri arttıkça sular altında kalan alanların çeşitli varsayılan dönüş periyotlarına göre arttığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Syria faces a spectrum of natural hazards, encompassing drought and desertification and recurring instances of floods. One poignant incident illustrating this vulnerability occurred in February 2015, when a family of four tragically drowned following the flooding of the Al Kabeer Al Shemali River in Latakia. This flood event inundated citrus groves and greenhouses on both sides of the river course. The research is investigating flow behaviour during flooding in the Al Kabeer Al Shemali River in Latakia, Syria, and developing inundation maps based on various probability scenarios (for three specific recurrence intervals and three different water elevation scenarios) utilizing the HEC-RAS software. The inundation spaces were identified using Geographic Information System (GIS) tools, along with Digital Elevation Models (DEM) for contour lines. The findings indicated that the agricultural sector and urban facilities on the river are highly vulnerable to the impact of flooding, suggesting that the river is prone to flood hazards. Furthermore, the results indicated that inundated areas increase with the rise in the expected maximum values of flood intensity according to various assumed return periods.