Nonlinear pushover analysis of high-rise building under the effect of dynamic soil-structure interaction
Dinamik zemin-yapı etkileşiminin etkisi altında yüksek binaların doğrusal olmayan itme analizi
- Tez No: 857527
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GÜLLÜ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY-2018)'e göre bina yükseklik sınıfı (BYS 1), deprem tasarım sınıfı (DTS-1) ve bina kullanım sınıfı (BKS-3) olan 20 katlı ve 80 m yüksekliğinde bir bina, yerel zemin sınıfı ZE olan arazide DD-2 deprem yer hareketi seviyesi ile doğrusal olmayan itme analizi ile analiz edilmiştir. Analizde kullanılacak veriler TBDY-2018'e göre sahaya uygun mesafede bulunan ivmeölçer kayıt cihazlarından elde edilmiş ve veriler SeismoSignal yazılımında ölçeklendirilmiş ve ayrıca Deepsoil yazılımı ile de yatay elastik spektrum eğrisi oluşturulmuştur. Üstyapı SAP2000 programında temel alınarak ayrı ayrı kullanıcı tanımlı mesnetler (konvansiyonel) ve entegre (zemin-yapı etkileşimi (SSI)) olarak modellenmiştir. Temel ve üst yapıya gelen gerilmeler incelenmiştir. Zemin verileri yönetmeliğe uygun olarak arazi testleri, sismik ölçümler ve laboratuvar testleri ile de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a 20-story and 80 m high building with building height class (BYS 1), earthquake design class (DTS-1), and building usage class (BKS-3) according to the Turkish Building Earthquake Code 2018 (TBDY-2018) was analyzed by nonlinear pushover analysis to the DD-2 earthquake ground motion level on the land with local soil class ZE. The data to be used in the analysis was obtained from the accelerometer recorders at the appropriate distance to the site according to TBDY-2018 and the data was scaled in SeismoSignal software and the horizontal elastic spectrum curve was also created by Deepsoil software. The superstructure was modeled separately with its foundation in the SAP2000 program as user-defined bearings (conventional) and integrated (soil-structure interaction (SSI)). Stresses to the foundation and superstructure were examined. Soil data were also determined by field tests, seismic measurements, and laboratory tests in accordance with the regulations.