Giyilebilir elektrokardiyografi (EKG) cihaz tasarımı ve cihazda kullanılan elektroped'in geliştirilmesi
Wearable electrocardiograph (ECG) device design and development of the electropad used in the device
  1. Tez No: 857544
  2. Yazar: ERTUĞRUL MERMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ürün Geliştirme ve Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, hafif, kompakt ve geçmiş EKG verilerini kaydedebilen, akıllı telefonlarla bağlantı kurabilen bir giyilebilir EKG cihazı geliştirmeyi ve daha uzun süreli kullanıma ve daha yüksek konfora sahip bir elektroped üretmeyi hedeflemektedir. EKG cihazı, ATMEL serisi mikrodenetleyici, biyosinyalleri güçlendiren bir amplifikatör ve çeşitli bileşenlerden oluşan bir devre kullanılarak Proteus programıyla tasarlanan ve üretilen bir PCB kartına monte edilerek oluşturulmuştur. Elektroped ise, grafen ve sodyum silikat gibi malzemeler kullanılarak üretilen iletken mürekkeplerin farklı fiziksel özelliklere sahip çeşitli kumaşlara uygulanmasıyla üretilmiş ve standart elektropedlerle karşılaştırmak amacıyla deneyler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, giyilebilir sağlık teknolojilerinin geliştirilmesi ve elektropedlerin performansının artırılması üzerine önemli bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to develop a wearable ECG device which is lightweight, compact, able to record past ECG datas and smartphones connect abilities in this study. Also, an electropad is produced which is longer-lasting and higher comfort abilities. The ECG device is designed via Proteus PCB design program, with a circuit that consist an ATMEL series microcontroller, an amplifier that strengthens biosignals and various other components. Electropads are produced with various fabrics by using different physical types of conductive inks. Experiments have been done with graphene and sodium silicate and electropads produced which has different standards. This study aims to make a significant contribution to the development of wearable health technologies and increasing the performance of electropads.