Sakroiliak eklem disfonksiyonlarında pelvik taban egzersizleri ile sakroiliak manipülasyonlarının etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of pelvic floor exercises and sacroiliac manipulations in sacroiliac joint dysfunctions
  1. Tez No: 857593
  2. Yazar: GAMZE DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SOYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, sakroiliak eklem disfonksiyonu olan bireylerin tedavisinde manipülasyon uygulamalarının tedavide etkinliğini ortaya koymaktır. Bunun için, 20-65 yaş arasında 10 erkek ve 10 kadın hastadan oluşan toplam 20 sakroiliak disfonksiyonu tanılı birey, iki grup (kontrol-deney) altında toplanarak çalışma grubu oluşturulmuştur. Katılımcıların yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik durum, ağrı düzeyi ve yaşam aktivitelerinin etkinlikleri gibi bilgiler toplanmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak, bireyler ile yüz yüz yüze anket formundan yararlanılmıştır. Katılımcıların yaşam kalitelerini değerlendirmek için SF 36 Yaşam Kalitesi Ölçeği, ağrı düzeylerini değerlendirmek için ise VAS kullanılmıştır. Kontrol Grubunda bulunan bireylerin ilk hafta değerlendirmeleri yapılıp sakroiliak+kegel egzersizleri verilmiştir. Bu egzersizlerin dört haftaya kadar yapılması istenmiş ve dördüncü haftanın sonunda değerlendirmeler tekrar edilmiştir. Deney Grubunda bulunan bireylere ise, değerlendirmeleri yapılıp, sakroiliak+kegel egzersizleri verilmiş olup, totalde dört hafta olmak üzere haftada iki kez bilateral HVLA sakroiliak manipülasyonu uygulanmış ve ardından değerlendirmeler tekrarlanılıp kaydedilmiştir. Elde edilen bulgular incelendiğinde, pelvik taban egzersizi ile kayroprakti uygulaması yapılan grup (deney grubu) ve sadece pelvik taban egzersizi yapan grup (kontrol grubu) arasında yaş, boy ve kiloları açısından anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Fiziksel Fonksiyon, Fiziksel Sağlığın Neden Olduğu Kısıtlamaların Rolü, Ruhsal Sağlığın Neden Olduğu Kısıtlamaların Rolü, Enerji, Canlılık, Ruhsal İyilik Hali, Sosyal Fonksiyon, Ağrı, Sağlığın Genel Algılanması puanları arasında bir farklılık gözlemlenmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study examined the efficacy of manipulation treatments for sacroiliac joint dysfunction. Twenty patients with sacroiliac dysfunction, 10 male and 10 female, aged 20–65, were divided into control and experiment groups. Participants' age, gender, socioeconomic situation, pain intensity, and life activities were collected. The study collected data via a face-to-face questionnaire. Participants' quality of life was assessed using the SF 36 Quality of Life Scale and their pain levels using the VAS. Control group members were examined and given sacroiliac+kegel exercises in the first week. The evaluations were redone after four weeks of these workouts. The experimental group underwent evaluation, sacroiliac+kegel exercises, and bilateral HVLA sacroiliac manipulation twice a week for four weeks. The assessments were repeated and documented. Age, height, and weight did not differ between the experimental group (pelvic floor exercise and chiropractic treatment) and the control group (pelvic floor exercise only) (p > 0.05). Physical Function, Mental Health Limitations, Energy, Vitality, Spiritual Well-Being, Social Function, Pain, and General Perception of Health did not differ (p > 0.05).