Tohumluk sebze üretimi yapılan tarım topraklarında ağır metallerin jeokimyasal fraksiyonlarının belirlenmesi (Köseler/Balıkesir)
Determination of the geochemical fractionation of heavy metals in vegetable seed production soils (Köseler/Balıkesir)
- Tez No: 857609
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada tohumluk sebze üretimi yapılan tarım alanlarından alınan toprak örneklerindeki ağır metal (Cd, Cu, Ni, Pb, Zn) konsantrasyonlarının ardışık ekstraksiyon yöntemleri ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Balıkesir ili Altıeylül ilçesine bağlı Köseler kırsal mahallesinde tohumluk sebze üretimi yapılan 20 tarım alanından toprak örnekleri alınmıştır. Toprak örneklerinin toplam ağır metal konsantrasyonlarını belirlemek amacıyla kral suyu yaş yakma metodu kullanılmıştır. Toprak örneklerinde ağır metallerinin jeokimyasal fraksiyonlarını belirlenmesinde BCR ardışık ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Yaş yakma ve BCR ardışık ekstraksiyon yönteminin doğruluğu standart referans maddeler ile test edilmiştir. Toprak örneklerinin ağır metal içeriklerinin mobilitesi: Cd (%64,44) > Pb (%60,12) > Cu (%38,32) > Zn (%31,51) > Ni (%28,47) şekilde oluşmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar; Cd ve Pb elementlerinin mobilite seviyelerinin yüksek olması nedeniyle çalışma alanının bu elementlerce çevresel riski taşıdığını; ayrıca Cu ve Zn elementlerinin de takip edilmesinin gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the concentration of heavy metals (Cd, Cu, Ni, Pb, Zn) in soil samples taken from agricultural fields where seed vegetable production was carried out by sequential extraction methods. Soil samples were taken from 20 agricultural fields where seed vegetables are produced in Köseler village of Altıeylül district of Balıkesir province. Aqua regia wet digestion method was used to determine the total heavy metal concentrations of soil samples. BCR sequential extraction method was used to determine the geochemical fractions of heavy metals in soil samples. The accuracy of wet digestion and BCR sequential extraction method was tested with standard reference materials. Mobility of heavy metal contents of soil samples: Cd (64.44%) > Pb (60.12%) > Cu (38.32%) > Zn (31.51%) > Ni (28.47%). The results indicate that the study area carries an environmental risk by Cd and Pb due to the high mobility levels of these elements; also Cu and Zn elements should be monitored.