Identification of groundwater recharge zones with the SWAT hydrological model
SWAT hidrolojik modeli ile yer altı suyu beslenim alanlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 857610
  2. Yazar: FATMANUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Geological Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Fetrek Çayı Havzası (Torbalı-İzmir), FSB, İzmir ili büyükşehir sınırları içerisinde 776,5 km2'lik drenaj alanına sahiptir. Havza, çok yer altı suyu kullanımı ve kentsel ve endüstriyel atık su yüklerinden kaynaklanan kirlenme gibi çeşitli çevresel baskılara maruz kalmaktadır. Fetrek Çayı'nın geçici akış rejimi nedeniyle bölgedeki tüm endüstriyel proses suyu temini, evsel su temini ve tarımsal sulama büyük ölçüde akiferlere bağımlıdır. Bu durum yer altı suyu kaynakları üzerinde yoğun bir baskı oluşturmuş ve yer altı suyu kaynaklarının sürdürülebilir yönetimini zorunlu hale getirmiştir. Bu tez çalışması, yarı-dağıtılmış parametreli, fiziksel-tabanlı hidrolojik model olan Toprak ve Su Değerlendirme Aracı (SWAT) kullanılarak, FSB'deki yer altı suyu besleniminin, mekânsal ve zamansal dağılımlarını belirlemeyi amaçlamıştır. Model, 3 yıllık model ısınma dönemi de dahil olmak üzere 30 yıllık bir simülasyon dönemi (1992–2021) için kurulmuştur. Model üç akım gözlem istasyonunda kaydedilen verilerle (1995-2019) kalibre edilmiştir ve doğrulanmıştır. Kalibrasyon ve doğrulama işlemleri SWAT-CUP aracıyla kullanılan SUFI-2 algoritması ile yapılmıştır. Model sonuçları, yıllık ortalama yağışın (744,8 mm) %50,8'inin (378 mm) FSB'nin yüzeysel akiferini beslediğini ortaya koymuştur. Model performans istatistikleri Kling-Gupta verimlilik katsayısı (KGE), regresyon katsayısı (R2) ve tahmin sapması yüzdesi (PBIAS), geçmiş debilerin genel olarak tatmin edici bir uyum olduğunu göstermektedirler. Havzanın tamamı için beslenme/yağış oranı herhangi bir yıl boyunca %3 ile %52 arasında değişmektedir. Yer altı sularını besleyen yağış oranı en yüksek Ocak ayında, en düşük ise Temmuz ayında görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Fetrek Stream Basin (Torbalı-Izmir) (FSB) has a drainage area of 776.5 km2 within the metropolitan boundaries of the city of Izmir. The basin is exposed to environmental stresses such as high groundwater usage and pollution from urban and industrial wastewater loads. Due to the ephemeral flow regime of the Fetrek stream, all industrial process water supply domestic water supply and agricultural irrigation in the region are mostly dependent on aquifers. This situation has put intense pressure on groundwater resources and made the sustainable management of groundwater resources mandatory. This thesis study aimed at determining the spatial and temporal distributions of groundwater recharge in the FSB using a semi-distributed parameter, physically-based hydrological model, the Soil and Water Assessment Tool (SWAT). The model was set up for a 30-year simulation period (1992–2021), including a 3-year model warm-up period. The model was calibrated and validated against flow observation data (1995-2019) from three gauging stations. Calibration and validation were performed with the SUFI-2 algorithm that was implemented with the SWAT-CUP tool. Model results showed that 50.8% (378 mm) of the annual mean precipitation (744.8 mm) recharges the surficial aquifer of the FSB. Model performance statistics Kling-Gupta efficiency coefficient (KGE), coefficient of determination (R2) and Percent Forecast Bias (PBIAS) indicate an overall satisfactory fit of historical flow data. The recharge/precipitation ratio for the whole basin varies from 3 to 52 % throughout any year. The fraction of precipitation that recharges the aquifers is highest in January and lowest in July.