Yeraltı suyu seviyesinin düşürülmesinde well-point sistemi ve bir uygulama
Well-point system in the dewatering of ground water level and a case study
  1. Tez No: 85763
  2. Yazar: MURAT BEŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
YERALTI SUYU SEVİYESİNİN DÜŞÜRÜLMESİNDE WELL-POINT SİSTEMİ ve BİR UYGULAMA (Yüksek Lisans Tezi) Murat BEŞER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1999 ANKARA ÖZET Well-point sistemi ile yeraltısuyu seviyesinin düşürülme tekniği ve Burhaniye (Balıkesir) Atıksu Kollektör güzergahında uygulanması, bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Çökmeye oldukça hassas zeminlerde, yeraltı su seviyesinin altında kazı yapılması, çok masraflı ve zahmetli bir iştir. Bu tür kazılarda, geleneksel olarak, yeraltı suyunun pompaj ile düşürülmesi yoluna gidilir. Ama, bu çökme riskini ortadan kaldırmaz. Well-point sistemi, çökme riskini azaltır, çalışma anında, sistemde bakım ve onarıma izin verir, kolay uygulanabilir ve maliyeti daha düşüktür. Zemin permeabilite değerleri; 10' -10" m/sn arasında değişen tüm zeminlerde uygulanabilir. Uygulama olarak seçilen Burhaniye atık su kollektöründe, ince daneli olan zeminde yeraltısuyu seviyesi, 0.5 m.'den 4.0 m.'e düşürülebilmiştir.11 Çalışma alanında kazı yapılabilmesi için, ikinci bir uygulama ise, palplanşlı iksa perdesi ile mümkündür. Bu çalışmada, iki yöntemin hem uygulama hem de ekonomik olarak mukayesesi yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 624.01.01 Well-Point, Drenaj, Kohezy onsuz zemin, Kazı, Palplanş. 80 Doç.Dr. Nail UNSAL TEC YDKSEKOG KETİM KUW)
Özet (Çeviri)
HI WELL-POINT SYSTEM IN THE DEWATERING OF GROUND WATER LEVEL AND A CASE STUDY (M.Sc. Thesis) Murat BEŞER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1999 ANKARA ABSTRACT Lowering of ground water level through well-point system and its application in the route of Burhaniye (Balıkesir) waste-water collector constitude the subject of this study. To excavate undeground water level in soils sensitive to collapse is not only expensive but also very difficult. Threrfore, it is convenient to do such work by dropping ground water level. To do this, there are several methods, one of which is well-point system. It is relatively new technique and preferable due to several reasons : a) It is easy to apply the technique to the soils having a range of permeability values between 10“2 to 10”8 m/sec. b) It is economic with respect to some other techniques. Namely, Sheet-pile walls.IV c) Repeairment and maintenance of the system during its operation is possible. With the help of well-point system, the ground water level of Burhaniye waste water collector site is lowered from 0.5 meter to 4 meter. Had an alternative technique been used it would have been sheet pile wall and/or pumping techniques. The economic comparision is therefore made with reference to sheet pile wall to show that the well-point system is more eceonomic. Science code Key Words Page Number Superviser 624.01.01 Well-Point, Drainage, Cohesionless Soil, Excavation, Sheet-pile. 80 Doç.Dr. Nail ÜNSAL ?