Radyoterapi alan meme cerrahisi geçirmiş hastaların konfor düzeyi ile hemşirelik bakım memnuniyetleri arasındaki ilişki
The relationship between comfort level and nursing care satisfaction of patients who have undergone breast surgery receiving radiotherapy
- Tez No: 857699
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA UĞUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, radyoterapi alan meme cerrahisi geçirmiş hastaların konfor düzeyi ve hemşirelik bakım memnuniyetleri arasında ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir özel sağlık grubuna ait dört hastanenin Radyasyon Onkolojisi Servislerinde Nisan-Haziran 2023 tarihleri arasında tedavi gören ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 138 hasta oluşturdu. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“New Castle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği ”ve“Meme Kanseri Konfor Değerlendirme Ölçeği ”kullanılarak elde edildi. İstatistiksel analizler için SPSS 27 paket programı kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların memnuniyet ölçeği puan ortalaması 82,56±17,58 ve konfor ölçeği puan ortalaması 95,03±19,82 bulundu. Hastaların genel konfor düzeyi ortalamanın üzerinde ve hemşirelik bakım memnuniyetlerinin yüksek olduğu belirlendi. Hastanın yaş, cinsiyet, medeni durum, kaçıncı tedavi günü, daha önce hastane yatışının olması ve hastanede hemşirelerden aldığı desteğe göre hemşirelik bakım memnuniyet ölçeği ve konfor düzeyi değerlendirilmesinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Hastaların eğitim düzeyi, çocuk sahibi olma, çalışma ve kronik hastalığa sahip olma durumu ile tedavi sürecinde yaşanan çeşitli semptomlara göre konfor düzeyinde anlamlı farklılıklar olduğu görüldü. ''Meme Kanseri Konfor Değerlendirme Ölçeği'' ve ''Newcastle Hemşirelik Bakım Memnuniyet Ölçeği'' arasında pozitif yönlü zayıf ilişki bulunduğu, hastaların konfor düzeyi arttıkça hemşirelik bakım memnuniyetinin de arttığı belirlendi. Radyoterapi alan hastalara bakım verirken fizyolojik, sosyo-kültürel ve psikolojik bütünlüğü sağlayacak multidisipliner bakım ortamının sağlanması ve kapsamlı multidisipliner araştırmaların yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and correlational study was conducted to evaluate the relationship between comfort level and nursing care satisfaction of breast surgery patients receiving radiotherapy. The study sample consisted of 138 patients who were treated in the Radiation Oncology Services of four hospitals belonging to a private health group operating in Istanbul between April and June 2023 and who volunteered to participate in the study. Data were obtained using the“Personal Information Form”,“New Castle Nursing Care Satisfaction Scale”and“Breast Cancer Comfort Assessment Scale”. SPSS 27 package program was used for statistical analysis. The mean score of the satisfaction scale was 82.56±17.58 and the mean score of the comfort scale was 95.03±19.82. The general comfort level of the patients was found to be above average and their satisfaction with nursing care was found to be high. No statistically significant difference was found in the evaluation of nursing care satisfaction scale and comfort level according to age, gender, marital status, number of treatment days, previous hospitalization and support received from nurses in the hospital. It was observed that there were significant differences in the comfort level of the patients according to their education level, having children, working and having a chronic disease, and various symptoms experienced during the treatment process. There was a weak positive correlation between the ''Breast Cancer Comfort Rating Scale'' and the ''Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale''. As the general comfort level of the patients increased, the level of nursing care satisfaction also increased. It is recommended to provide a multidisciplinary care environment that will ensure physiological, social, cultural and psychological integrity while providing care to patients receiving radiotherapy and to conduct comprehensive multidisciplinary research.