Glutatyon ilave edilmiş gümüş diamin florürün süt dişi dentin çürüklerinde remineralizasyon ve renk değişikliği üzerine etkisinin In Vitro olarak değerlendirilmesi
In Vitro evaluation of the effect of glutathione added silver diamine fluoride on remineralization and color change in dentin caries of primary teeth
- Tez No: 857698
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gümüş diamin florür (GDF); aktif çürükleri durdurabilen topikal bir remineralizasyon ajanıdır. GDF uygulamalarının dezavantajı, dişlerde meydana gelen koyu renklenmedir. Bu dezavantaj, bu uygulamaların hasta ve ebeveyn kabulünü azaltabilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; GDF'ye ilave edilen GSH'ın, GDF renklenmesine ve remineralizasyonuna etkisinin KI ile karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. Sağlam ve çekilmiş 16 adet süt 2. azı dişinin her birinden dörder adet dentin örneği hazırlanmıştır. Her dişten elde edilen 3 adet dentin örneğinden 1'i kontrol, diğer 2'si deney gruplarında olacak şekilde rastgele dağıtılmıştır. Her bir süt dişinden kalan birer adet dentin örneği, başlangıç mikrosertlik değeri ölçümü için kullanılmıştır. Kontrol ve deney gruplarındaki örnekler; yapay çürük oluşturmak amacıyla demineralizasyon solüsyonu içerisinde bekletilmiştir. Ardından örnekler üzerinde renk ölçümü amacıyla bir kolorimetre kullanılmıştır. Demineralize örneklerle yapılan 2. mikrosertlik ölçümü sonrası; 1. gruba (kontrol grubu, n=16) %38'lik GDF, 2. gruba (n=16) %38'lik GDF ardından KI, 3. gruba (n=16) %38 GDF'nin içerisine ağırlıkça %5'lik glutatyon (GSH) eklenmiş solüsyon uygulanmıştır. Tüm gruplara, ağız ortamında oluşan pH değişikliklerini taklit etmek amacıyla pH siklusu uygulanmıştır. Tekrar renk ölçümü amacıyla aynı kolorimetre 48 adet dentin örneği üzerinde kullanılmıştır. Bu örneklerin üzerinde, son kez mikrosertlik ölçümü yapılarak değerler kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda; ağırlıkça %5'lik GSH'ın, GDF kaynaklı renk değişimi üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı ve GDF'nin remineralizasyon potansiyelini azaltmış olabileceği söylenebilir. Ayrıca KI uygulamasının; GDF kaynaklı renk değişimini azaltabilirken, beklenen remineralizasyon sürecinin etkilenmediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Silver diamine fluoride (SDF) is a topical treatment that can stop dental caries, although it has a drawback of causing staining on teeth, leading to reduced acceptance by patients and parents. The aim of this thesis is to comparatively evaluate the effect of GSH added to SDF on SDF coloration and remineralization in comparison with KI. Sixteen sound and extracted second primary molar teeth provided four dentin specimens each. Three specimens from each tooth were used, with one as a control and the other two assigned to experimental groups. Initial microhardness measurements were taken from one remaining dentin specimen from each primary tooth. Both control and experimental group specimens were exposed to a demineralization solution to simulate artificial caries development. A colorimeter was used to measure color on the specimens, and after the second microhardness measurement on demineralized specimens, the following treatments were applied to the groups: group 1 (control, n=16): 38% SDF, group 2 (n=16): 38% SDF followed by KI, group 3 (n=16) a solution with 5% GSH added by weight to 38% SDF. After undergoing pH cycling with all groups, the colorimeter was used again to measure color on 48 dentin specimens. The final microhardness measurement was conducted, and the results were statistically analyzed. The study concludes that 5% GSH by weight did not significantly prevent staining and may even have reduced SDF's remineralization potential. Furthermore, the application of KI appeared to reduce staining without affecting the expected remineralization process.