Batı Karadeniz bölgesi'nde yer alan Zonguldak formasyonu'nun kuyu verileriyle petrofiziksel özelliklerinin incelenmesi
The study of petrophysical properties of Zonguldak formation by using well data in located of western Blacksea region
  1. Tez No: 386329
  2. Yazar: NİL KÜÇÜKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnceleme konusu, Batı Karadeniz Bölgesi'nde yüzeyleyen Vestfaliyen (Karbonifer) yaşlı Zonguldak-formasyonu kırıntılılarının hazne kaya karakteristiklerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, Amasra- Bartın arasında açılan üç ayrı (Amasra-1, Çakraz-1, Gegendere-1) kuyudan alınan veriler ve kuyu loglarıyla petrofiziksel değerlendirme yapılmıştır. Petrografik analizlerine göre kumtaşları genellikle gri renkli, orta-iri taneli ve kötü boylanmalı olup litik arenit, sublitarenit, feldispatik arenit, karbonat çamurtaşı ve kuvars arenit bileşimindedir. Kumtaşlarında yapılan SEM-kil fraksiyonu XRD analizleri sonuçlarına göre; kil tiplerinin illit, klorit, kaolinit hâkim kil mineralleri olduğu ve simektitin düşük oranda olduğu tespit edilmiştir. Killer tane kaplayıcı, gözenek dolgulayıcı ve kaplayıcı olarak gözlenmiştir. Kuyu kompozit loglarının değerlendirilmesi sonucunda 7 fasiyes ve 4 fasiyes birlikteliği belirlenmiş ve bunların menderesli akarsu- taşkın ovası ve gölsel çökellerle temsil edildiği ortaya konulmuştur. Çalışılan kuyulardaki loglar; Gamma Ray, SP, Kaliper, Sonik, Nötron, Yoğunluk, Rezistivite olup, bu loglar yardımıyla litoloji tayini, kil tipleri ve gözeneklilik verileri saptanmıştır. Sonik log değerlendirmeleri sonucunda inceleme konusu kumtaşları düşük gözenekliliğe sahip ( %0.01- % 0.69) olduğu belirlenmiştir. Rezistivite loglarına (LLD ve LLS) göre formasyon geçirimsizdir. Elde edilen sonuçlara göre, Zonguldak formasyon'nun hazne kaya potansiyeli inceleme yapılan kuyularda zayıftır. Bu verilere göre, geleneksel hazne kaya potansiyeli olmamasına karşılık, geleneksel olmayan sıkı kumtaşı olarak önem arz edebilir.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is the determiantion of the characteristics of reservoir rock of Westfalian (Carboniferous) aged Zonguldak Formatian which is outcropped in Western Black Sea region. For this purpose, thedata collected from three different wells between Amasra andBartın area (Amasra-1, Çakraz-1, Gegendere-1) and well logs evaluated petrophysically. According to petrographic analysis, sandstones are generally grey coloured, fine to medium grained and poorly sorted and they are in composition of lithic arenite, sublitarenite, feldispatic arenite and quartz arenite. According to XRD and SEM analysis, illite, chlorite, kaolinite are dominant clay minerals andsmectit is rare. Clay typeswere observed as grain coatings, pore filling and coating. As a result of evalutionof composite logs, 7 facies and 4 facies associationhave been determined. These facies are evaluated as meandering rivers-flood plains and lacustrine sediments. From Gamma Ray,SP, Caliper, Sonic, Neutron, Density and Resistivity logs of the studied wells, lithologies, clay types and porosity values have been determined. As a result of Sonic log evaluations, studied sandstones possess low porosity values between 0.1 % and 0.69% for Gegendere-1 well. According to Resistivity logs (LLD and LLS ),the formation showsimpermeable characteristics. According to petographic and petrophysical results, the reservoir rock potential of the Zonguldak Formation is very lowreservoir quality. Considering these results, though there is no conventional resevoir rock potential, it may have an importance as unconventional tight sandstone potential in the future.